Tygrys syberyjski jest największym drapieżnym kotem żyjącym na terenie Azji. Obecna populacja liczy sobie niespełna sześćset osobników, co oznacza, że jest to gatunek zagrożony wymarciem. Te wspaniałe majestatyczne koty są samotnikami. Doskonale radzą sobie w zmiennych warunkach atmosferycznych. Co warto o nich wiedzieć? Oto wybrane ciekawostki na temat tygrysów syberyjskich.
1. Sierść tygrysa syberyjskiego zmienia się w zależności od pory roku. Latem, gdy wysokie temperatury dają się we znaki, sierść odznacza się intensywnym pomarańczowym kolorem. Z kolei na zimę staje się nieco dłuższa i jaśniejsza.
2. Tygrysy syberyjskie bardzo często muszą zmagać się z niskimi temperaturami, które sięgają nawet kilkudziesięciu stopni poniżej zera. Natura bywa jednak w takich sytuacjach pomocna, dlatego zwierzęta te zostały wyposażone w dodatkowe warstwy tłuszczu. Warstwa na brzuchu oraz pachwinach sięga pięciu centymetrów grubości i pozwala przetrwać najchłodniejszy okres.
3. Ciąża samicy trwa zaledwie trzy i pół miesiąca. Na ogół rodzą się dwa lub trzy maluchy, które w początkowej fazie życia są w pełni zależne od matki.
4. W przeciwieństwie do tygrysa bengalskiego tygrys syberyjski posiada nieco mniej ciemnych pasów. Pręgi są również nieco jaśniejsze i raczej w odcieniu brązu niż czerni.
5. Na chwilę obecną populacja tygrysów syberyjskich składa się z nieco ponad pięciuset osobników. Są zagrożonym gatunkiem, a ich największym wrogiem naturalnym jest człowiek. Masowe wycinki lasów powodują, że tygrysy zostają sukcesywnie pozbawiane naturalnego środowiska. Problemem są także nielegalne polowania.
6. Wielu naukowców uważa, że charakterystyczne białe plamki na uszach tygrysów syberyjskich pełnią funkcję drogowskazu dla maluchów podążających za matką. Kontrastują z zielenią otoczenia i są dla młodych wystarczająco widoczne, by nie zgubić rodzicielki.
7. Najtrudniejszym okresem dla populacji tygrysów syberyjskich była wojna. Wówczas ich liczba spadła do niespełna trzydziestu osobników. Zatrważająca liczba i niezwykle realna szansa na wyginięcie gatunku zmobilizowała władze i różnego rodzaju organizacje do podjęcia odpowiednich kroków. Trudna walka o przetrwanie gatunku trwa do dnia dzisiejszego, ale wielkie zaangażowanie organizacji daje nadzieję na to, że populacja tygrysa syberyjskiego będzie się rozrastać.
8. Dorosły osobnik jest w stanie każdego dnia spożyć niespełna 40 kilogramów mięsa. Tygrysy syberyjskie najchętniej polują na dużą zwierzynę, która będzie dla nich posiłkiem na wiele tygodni. Warto dodać, że po jednym solidnym posiłku tygrys syberyjski nie będzie potrzebował kalorycznego uzupełnienia nawet przez kilka następnych dni. Ich ofiarami są jelenie oraz dziki. W wyjątkowych sytuacjach będą polowały na bydło domowe.
9. Tygrysy syberyjskie na ogół unikają kontaktu z człowiekiem. Żyją na opustoszałych terenach i z pewnością nie zakradają się do gospodarstw domowych, by zaatakować człowieka. Gospodarstwa pełne mniejszej i większej zwierzyny stanowią dla tygrysów ostateczność, po którą sięgają, gdy polowanie na dzikie zwierzęta kończą się niepowodzeniem lub są niemożliwe do zrealizowania.
10. Młode tygrysy spędzają z mamą dwa lata. W początkowej fazie są przez nią karmione mlekiem, a następnie w ich diecie zaczyna pojawiać się upolowane przez matkę mięso. Z czasem uczą się polować na własną rękę, a następnie opuszczają matkę i zaczynają wieść samotny tryb życia.
11. Polowanie na tygrysy jest zabronione. Nie zmienia to jednak faktu, że takie polowania wciąż się odbywają, a na czarnym rynku nadal można kupić piękne futra pochodzące od zabitych zwierząt. Ich cena jest zatrważająca i właśnie z tego względu polowania dla wielu osób są kuszącą propozycją.
12. Całkowita długość ciała dorosłego samca może liczyć sobie nawet do trzech metrów. Samce na ogół są nieco większe niż samice, a ich waga może wynosić nawet do trzystu kilogramów.
13. Tygrysy syberyjskie uaktywniają się po zmroku. Pod osłoną nocy mają szansę na owocne polowanie, a ich umaszczenie sprawia, że są niemal niewidoczne. Potrafią zaskakiwać swoje ofiary i na ogół świetnie radzą sobie z polowaniami. Są także bardzo cierpliwe i potrafią dosyć długo obserwować potencjalną ofiarę z ukrycia, by nagle w mgnieniu oka się na nią rzucić.
14. Tygrys syberyjski jest prawdziwym mistrzem kamuflażu. Doskonale wtapia się w otoczenie. Jest w stanie również poruszać się niemal bezszelestnie, dlatego bardzo trudno jest go wytropić.
15. Odnotowano kilka przypadków tygrysów syberyjskich polujących na niedźwiedzie. To wystarczający dowód na to, że te drapieżniki są niebezpiecznymi zwierzętami i pod wpływem wzmagającego się głodu będą w stanie zaatakować większą od siebie zwierzynę. Po uśmierceniu niedźwiedzia tygrys najpierw skupi się na partiach ciała pokrytych grubą warstwą tłuszczu.
16. Tygrys syberyjski jest zwierzęciem terytorialnym. Oznacza to, że porusza się po wybranym terenie, znacząc go i dając do zrozumienia innym przedstawicielom gatunku, że dany teren jest zajęty.
17. Mieszkańcy Azji na ogół nie miewają problemów z tygrysem syberyjskim, aczkolwiek na przestrzeni lat odnotowano kilka przypadków, kiedy to właśnie ludzie stawali się ofiarami tego majestatycznego kota. Dosyć często można spotkać ludzi pracujących w polu z charakterystyczną maską założoną na tył głowy. W ten sposób można uchronić się przed atakiem, ponieważ tygrys najchętniej poluje znienacka, usypiając czujność ofiary.
18. Nie ma dwóch tygrysów o takim samym umaszczeniu. Charakterystyczne brązowe pręgi można porównać do ludzkiego odcisku palca. W każdym przypadku układ pasów jest inny, co pozwala identyfikować obserwowane osobniki.
19. Naturalnym środowiskiem tygrysa syberyjskiego są rejony Amuru, czyli rzeki znajdującej się we wschodniej części Azji. Właśnie z tego względu zwierzę nazywane jest również tygrysem amurskim.
20. W niektórych środowiskach wierzy się, że poszczególne partie ciała tygrysa syberyjskiego odznaczają się leczniczymi właściwościami. Wykonuje się z nich maści na różnego rodzaju dolegliwości oraz preparaty, które rzekomo korzystnie wpływają na zdrowie. Naukowcy nie zgadzają się jednak z taką tezą, a jakiekolwiek właściwości lecznicze nigdy nie zostały poparte odpowiednimi badaniami.
21. Na wolności żyje niespełna sześćset osobników. Z kolei w rozmaitych ogrodach zoologicznych rozsianych po całym świecie żyje niemal tyle samo, bo około pięciuset tygrysów syberyjskich.
22. Tygrysy syberyjskie funkcjonujące na wolności mogą żyć nawet do piętnastu lat. Długość życia wydłuża się jednak w ogrodach zoologicznych, w których bezustannie podejmowane są próby zwiększenia populacji tego gatunku.
23. Tygrys syberyjski posiada kły liczące sobie niespełna dziesięć centymetrów. To dzięki nim jest gotów zaatakować z powodzeniem nawet ofiary znacząco większe od niego. Uśmierca poprzez przerwanie rdzenia kręgowego. Bardzo często atakuje także gardło, by jak najszybciej unieruchomić ofiarę.
24. Dymorfizm płciowy polega przede wszystkim na gabarytach. Samica jest znacznie mniejsza od samca. Nie posiada również charakterystycznej kryzy.
25. Tygrysy syberyjskie należą do grona doskonałych pływaków. W wodzie poruszają się zwinnie. Bardzo często wykorzystują ją również jako element kamuflażu. Zanurzone ciało jest niewidoczne, a tygrys może swobodnie obserwować ofiarę i maksymalnie uśpić jej czujność.