You are currently viewing 20 Interesujących Ciekawostek o Psach

I jak ich tu nie kochać. O kim mowa? Oczywiście, że o psach. O tych cudownych stworzeniach, które nazywane są przyjaciółmi człowieka. Chyba nikt nie wątpi w to, że tak jest faktycznie. Psy to prawdziwe pociechy, które są „lekiem na całe zło”. Nasz piesek głównie wychodzi na pole, kiedy mini zoo jest zamknięte i nie ma odwiedzających dlatego jej nie widać.

Właśnie dzięki psom człowiek rusza się więcej. A czy można stwierdzić, że człowiek zna psy od podszewki? Chyba nie. Oto dwadzieścia ciekawostek o psach dla tych wszystkich osób, które te cudowne stworzenia chciałyby poznać lepiej.

1. To fakt, że psy kochają chodzić. Jednak czy byłoby to możliwe, aby te spryciule mogły prowadzić samochód? Oczywiście, że tak. Okazuje się bowiem, że w Nowej Zelandii został przeprowadzony eksperyment. To właśnie na jego podstawie trzy psy zostały nauczone prowadzenia auta po linii prostej. Aż trudne do uwierzenia.

2. Psy słyszą zdecydowanie lepiej od człowieka, co nawet zostało udowodnione naukowo. Człowiek słyszy dźwięki w zakresie 20-20 000 herców. U psów ten zakres zwiększa się aż do 65 000 herców, więc to pewnie dlatego otwarcie lodówki jest przez nich tak doskonale słyszalne. Ciekawostką jest to, że postanowił z tego skorzystać znany piosenkarz – Paul McCartney. Pod koniec jednej ze swoich piosenek nagrał o „wiadomość” dla swojego psa pasterskiego, której ucho człowieka nie jest w stanie wyłapać.

3. Gdzie psy kochają spać? Oczywiście, że w łóżkach swoich właścicieli. Mimo że wiele osób deklaruje, iż są przeciwko temu, to aż 47% osób pozwala na to, aby ich psy spały z nimi w łóżkach i nie mają nawet żadnych pretensji o to.

4. Psy doskonale widzą w ciemnościach! Jest to możliwe dzięki temu, że na ich oczach znajduje się specjalna membrana, która ułatwia im widzenie w ciemności.

5. Naukowcy określają, że psy mają pięć głównych cech charakteru. Mowa tutaj o skłonnościach do zabawy, ciekawości do świata, skłonności do komunikacji, zapale do tropienia oraz agresywności.

6. Mówi się, że psy nie umieją się uśmiechać. Aczkolwiek, wielu właścicieli psów twierdziło, że ich zwierzaki są w tym rodzaju jedyne w swoim rodzaju. Okazuje się jednak (i potwierdziły to badania naukowe), że psy umieją się uśmiechać. Co więcej, tę swoją umiejętność wykorzystują po to, aby skłonić swoich właścicieli do większej ilości czułych gestów.

7. Na świecie można znaleźć już kilka kaplic, które poświęcone są w całości psom. Pierwsza z nich powstała w 2001 roku. Jej autorem był Stephen Huneck – autor wielu książek dla dzieci. Uważał on, że to właśnie moc jego pięciu ulubieńców pozwoliła mu powrócić do pełni sił po chorobie.

8. Psy nie mogą pochwalić się tak dużą ilością kubków smakowych. Mają ich zaledwie 1700. Dla porównania – człowiek ma aż 9000 kubków smakowych.

9. Psy to bohaterowie wielu książek, które przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku. Jednak nie można zapomnieć o tym, że nawet w realnym życiu są one w stanie wcielić się w rolę bohatera. Bernardyn Barry to najlepszy przykład. Żył on w latach 1800-1814 i w ciągu tych lat uratował życie 40 osobom.

10. Psy na zegarach się nie znają. Ale i tak doskonale zdają one sobie sprawę z tego, z jaką porą ma do czynienia. Analizują one zapachy, które je otaczają, np. zapach kawy, żelu pod prysznic, itd. To właśnie dlatego zdają sobie one sprawę z tego, kiedy tak naprawdę przypada pora obiadu!

11. Fakt finansowy – analizy pozwoliły stwierdzić, że ludzie mieszkający na terenie Stanów Zjednoczonych zdecydowanie więcej pieniędzy wydają na karmę dla psów niż dla własnych dzieci.

12. Psy kochają jeść i nie raz udowodniły to swoim właścicielom. Starają się one jednak wystrzegać czekolady, bo to jest dla nich prawda trucizna, która może zaszkodzić nie tylko zdrowiu, ale także życiu domowego ulubieńca.

13. Czy pies może dziedziczyć? Niektórym (w szczególności Polakom!) takie rzeczy mogą wydawać się absurdem, ale tak faktycznie jest. W niektórych krajach psy są w stanie odziedziczyć po swoich właścicielach domy, auta i ogromne kwoty pieniędzy.

14. Skoro już mowa i szkodliwości jedzenia dla psów, do tej puli należy dorzucić pestki jabłka oraz dyni. Dzieje się tak ze względu na arsen, który znajduje się w składzie. Jego niewielka ilość jest w stanie doprowadzić do śmierci psa, dlatego należy na to uważać.

15. Kolejna zaskakująca ciekawostka: obroża dla psów została wynaleziona po to, aby ochronić zwierzaki przed wilkami. Pomysłodawcą tego pomysłu byli starożytni Grecy. Chyba ciężko nieco uwierzyć w to, że obroża jest wynalazkiem historycznym.

16. Na świecie żył owczarek australijski, który miał 29 lat i 5 miesięcy. Gdyby przeliczyć to na ludzkie lata, to dożyłby sędziwego wieku 160 lat.

17. Pies zawsze musi mieć wilgotny nos. Tylko w ten sposób jego narząd będzie działał w prawidłowy sposób.

18. Osoby, które mają psa, zdecydowanie rzadziej chorują. Szacuje się, że w ich przypadku współczynnik chorób jest aż o 65%. Jest to możliwe dzięki temu, że te osoby są bardziej aktywne.

19. Psy rasy Bloodhound są najlepsze, jeżeli chodzi o zapach. Są one bowiem w stanie wyśledzić zapach mający ponad 300 godzin.

20. Podaję ostatnią ciekawostkę: w Południowej Karolinie za skrzywdzenie psa w jakikolwiek sposób, wydawane są bardzo ciężkie wyroki – cięższe niż w przypadku skrzywdzenia człowieka.