You are currently viewing Ciekawostki dla dzieci o kotach

Koty to jedne z ulubionych zwierząt przetrzymywanych w naszych domach i mieszkaniach. Ich miękkie, puszyste futerko kochają także najmłodsi. Warto więc przedstawić im najciekawsze fakty o wspaniałych mruczkach.

Wieloletni przyjaciele człowieka

Koty są wspaniałymi przyjaciółmi człowieka. Towarzyszą nam w domach od naprawdę wielu lat. Dla większości osób zaskakujący może być jednak fakt, iż najstarszy znany kot domowy pojawił się już ponad 9500 lat temu!

Niezwykła cisza

Koty nie należą do szczególnie hałaśliwych zwierząt, choć w pewnych okolicznościach głośno miauczą bądź raczą nas wielogodzinnym mruczeniem. Zaskakujące jest jednak to, jak cicho potrafią się one podkradać. Jeśli chcą przez długi czas pozostać niezauważone, będą wyjątkowo ostrożnie podchodziły do człowieka bądź do innego zwierzęcia. Czasem jest to zwierzę, na które polują, na przykład mysz czy ptak. Ciche skradanie się jest możliwe przede wszystkim dzięki mięciutkim poduszkom, które koty posiadają pod swoimi łapkami.

Mruczenie oznaką radości? Nie tylko!

Przyjęło się, że kocie mruczenie stanowi oznakę radości i świadczy o tym, że zwierzę jest głęboko zrelaksowane. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że nie zawsze tak jest. Okazuje się bowiem, że kot może mruczeć także po to, aby poprawić swoje samopoczucie. Jeśli jest zatem chory lub przestraszony, dzięki mruczeniu uspokaja się i relaksuje.

Unikalny koci nosek

Kocie noski są niezwykle urocze i słodkie. Mogą być suche, wilgotne, ciepłe bądź chłodne. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że nos każdego kotka jest unikalny, niepowtarzalny. Można go zatem porównać do ludzkich linii papilarnych.

Kastracja wydłuża życie!

Małe kotki są słodkie, co szczególnie zwraca uwagę dzieci. Niestety, trzeba mieć na względzie to, że wśród kotów panuje poważny problem bezdomności. Wydaje się zatem, że lepiej niepotrzebnie nie rozmnażać kotów, ale wykastrować je. Dobra wiadomość jest taka, że zarówno kocury, jak i kotki po kastracji żyją nawet o 40-60% dłużej niż te niekastrowane.

Nie podawaj kotu mleczka!

Wiele osób błędnie sądzi, że mleczko stanowi doskonały wybór dla kota. Jak się jednak okazuje, niekoniecznie. Pomimo, że koty mogą chętnie opróżnić miseczkę z mlekiem, lepiej nie należy im go podawać. Zdecydowana większość naszych kocich przyjaciół nie toleruje bowiem laktozy. Z tego też względu, zwierzęta mogą bardzo źle się czuć po jego spożyciu. Regularne picie mleka może nawet okazać się groźne dla ich zdrowia.

Prawdziwe śpiochy

Koty to prawdziwe śpiochy! Są w stanie przespać blisko 70 procent swojego życia. Ponadto, uwielbiają one odpoczywać w różnego rodzaju zakamarkach. Chętnie prześpią się na fotelu, kanapie, łóżku, ale także w szafie wypełnionej rozmaitymi ubraniami.

Najstarsze koty

Koty dożywają z reguły nie więcej jak dwadzieścia lat. Zdarzają się jednak osobniki, które żyją o wiele dłużej. Za najstarszego kota uważa się zwierzę, które dożyło 38 lat. Jeśli chodzi zaś o najstarszą kotkę, która urodziła, jej wiek wynosił lat 30. Kotka urodziła dokładnie dwójkę zdrowych kociąt, którymi troskliwie się zajmowała.

Wyjątkowo zwinne istoty

Koty należą do wyjątkowo zwinnych i zgrabnych istot. Chyba każdy z nas miał okazję zaobserwować zwierzaka, który bez trudu przecisnął się przez dziurę w płocie. Jak się okazuje, jest to możliwe dzięki temu, że zwierzęta te nie posiadają obojczyków. Dlatego też, jeżeli w jakiejś szczelinie zmieści się ich głowa, najprawdopodobniej bez problemu wejdą tam, dokąd chcą.

Kocia równowaga

Chyba każdemu z nas zdarzyło się obserwować kota spacerującego po szczycie dachu czy płotu. Często można zastanawiać się nad tym, jak to jest właściwie możliwe. Otóż okazuje się, że koty są w stanie zachowywać równowagę dzięki swojemu ogonowi. Wykorzystują go do tego nie tylko w trakcie spacerowania po wysokich gzymsach, ale też w trakcie skoków.

Oznaczanie terytorium

Koty bardzo często podejmują działania mające na celu oznaczanie swojego terytorium. Robią to jednak nie tylko poprzez oznaczanie miejsc swoimi wydzielinami. Jeśli kot często się o nas ociera, robi to właśnie po to, aby dać innym do zrozumienia, że należymy do niego.

Koty w Disneylandzie

Disneyland to wyjątkowe miejsce, w którym dzieci mogą poczuć się jak w prawdziwym raju. Jak się okazuje, miejsce to zamieszkują koty. Szacuje się, że jest ich tam blisko 200. Są to koty nieco zdziczałe, natomiast bardzo pożyteczne. Pomagają one bowiem kontrolować populację niechcianych gryzoni w tym znanym parku rozrywki. Pracownicy Disneylandu podejmują działania mające na celu poprawę ich zdrowia i samopoczucia. Koty są w miarę możliwości kastrowane, aby nie rozmnażały się w niekontrolowany sposób. Pracownicy parku dbają też o ich wyżywienie.