You are currently viewing 15 Ciekawostek o Królikach Miniaturkach

Króliki miniaturki to nie tylko urocze, ale także bardzo ciekawe stworzenia. Jest to popularne zwierze domowe, które waży nie więcej niż 3,5 kg. Chcesz wiedzieć więcej? Jeśli tak, czytaj dalej.

Ciekawostki o królikach miniaturkach

Oto 15 ciekawostek o królikach miniaturkach:

1. Różnego rodzaju bajki i opowiadania sprawiły, że króliki kojarzą nam się głównie z marchewkami. Warto jednak wiedzieć, że tak naprawdę nieczęsto jedzą to warzywo. Dużo chętniej jedzą na przykład nać.

2. Króliki dbają o czystość podobnie do kotów. Starannie i regularnie wylizują swoje futerko. Warto wiedzieć, że lubią myć się nawzajem.

3. Najbardziej znane rasy królików miniaturek to: królik Mini Lop, królik baranek, królik Dwarf Hotot, czy też królik Karzełek niderlandzki.

4. W zależności od rasy króliki miniaturki mogą mieć długość od 35 do 40 cm.

5. Króliki miniaturki to zwierzęta terytorialne. Jedną z najważniejszych kwestii, o którą należy zadbać, posiadając takiego zwierzaka, jest zapewnienie pupilowi poczucia bezpieczeństwa. Na początku w nowym domu mogą być nieco nieufne.

6. Króliki miniaturki lubią zabawę, mogą im się podobać zabawki zrobione ręcznie. W tym celu można użyć na przykład tektury.

7. Króliki potrzebują regularnej dawki aktywności poza klatką. Kilka godzin dziennie spędzonych poza nią wpływa korzystnie na samopoczucie zwierzaka.

8. Królik miniaturka żywi się głównie trawą i liściastymi częściami roślin. Doskonale w żywieniu takiego pupila sprawdzi się również dobrej jakości trawa dedykowana królikom.

9. Króliki widzą prawie wszystko dookoła siebie. Pole widzenia obejmuje prawie 360 stopni, a prawa i lewa strona łączą się w jeden obraz.

10. Zęby królików rosną przez całe ich życie. Najszybciej przyrastają siekacze królików.

11. Wybierając klatkę dla królika, warto poprosić o poradę osobę, która zna się na temacie wymagań tych zwierząt. Warto bowiem pamiętać, że nawet króliki miniaturki potrzebują dla siebie odpowiedniej ilości miejsca.

12. Króliki nie potrafią wymiotować, nie mają odruchu wymiotnego.

13. Długość życia królika miniaturki wynosi od ok 7 do 10 lat.

14. Bardzo trudno określić charakter tych zwierząt. Dużo zależy na przykład od tego, z jakiej hodowli pochodzą. Niektóre króliki miniaturki mogą być ciekawskie i odważne, inne zaś płochliwe i bardzo ostrożne.

15. Większość królików nie lubi przesiadywać na rękach swojego opiekuna. Nie należy więc się dziwić, jeśli nawet po dłuższym czasie przebywania w nowym otoczeniu będą tego unikać. O wiele lepszym sposobem na pieszczochy dla takiego pupila jest delikatne głaskanie. Trzeba także pamiętać, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów, które mogą wystraszyć królika.

Królik miniaturka – to warto wiedzieć

Królik miniaturka może okazać się wspaniałym domowym pupilem. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak każde inne zwierze, potrzebuje odpowiednich warunków i opieki. Ważna jest wspomniana już klatka o odpowiedniej wielkości. Trzeba również zapewnić królikowi odpowiednie wyposażenie tej klatki.

Pamiętaj o pojemniku na jedzenie, paśniku na sianko, legowisku, także poidełku na wodę. Przydadzą się także różnego rodzaju zabawki, które zachęcą królika do aktywności i umilą mu czas spędzony w klatce. Doskonale sprawdzają się na przykład piłeczki, czy też tunele.

Równie ważną sprawą jest odpowiednie żywienie małego pupila. Króliki jedzą zioła, zieleninę oraz gałązki. Poza karmą dedykowaną tym zwierzakom, pupilowi możesz podawać również smakołyki takie jak mniszek lekarski, melisę, liście brzozy, tymotkę łąkową, czy też liście malin. Kolejną ważną kwestią jest sprawdzanie stanu uszu i zębów królika. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy są w dobrym stanie, a w razie takiej konieczności, odpowiednio zareagować.

O czym jeszcze należy pamiętać? Oczywiście o obserwacji zwierzaka i reagowaniu, gdy dzieje się coś niepokojącego. Najczęstsze choroby i dolegliwości, które dopadają króliki to biegunki, choroby oczu, otyłość, przerost zębów, zaburzenia zgryzu. Jeśli podjąłeś już decyzję o tym, że chcesz mieć w domu takiego pupila, warto dowiedzieć się, gdzie przyjmuje lekarz weterynarii specjalizujący się w leczeniu małych zwierząt domowych. Dzięki temu w razie konieczności sprawnie się do niego udasz wraz ze swoim małym pupilem.

Posiadanie królika miniaturki tak samo, jak w przypadku innych zwierząt jest odpowiedzialnością i obowiązkiem. Warto więc dobrze przemyśleć decyzję o przyjęciu takiego pupila do swojego domu. Na pewno warto odradzić taki krok osobom, które na co dzień mają dużo obowiązków i nie mają czasu na zapewnienie odpowiedniej opieki zwierzakowi. Jeśli w Twoim domu są małe dzieci, pamiętaj, aby przed przyjęciem do domu królika, porozmawiać z nimi na temat tego, jak należy obchodzić się z takim zwierzakiem. Gdy pupil będzie już w domu, najlepiej nadzorować to, w jaki sposób dzieci spędzają z nim czas.