You are currently viewing 34 ciekawostki o tapirach

Tapiry wydają się być całkiem zaskakującymi zwierzętami, choć nie wszyscy wiedzą wiele na ich temat. Warto byłoby zatem zapoznać się z najbardziej interesującymi faktami na ich temat.

1. Mieszkańcy planety od dawnych lat

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale tapiry są z nami od wielu, wielu lat. Szacuje się, że pojawiły się na Ziemi blisko 35 milionów lat temu.

2. Różne gatunki

Tapiry są zwierzętami, które mogą różnić się między sobą wyglądem i zachowaniem, w zależności od konkretnego gatunku. Na Ziemi występują powszechnie tapir amerykański, górski oraz panamski.

3. Zasięg występowania

Tapiry występują na ziemi dość powszechnie. Można spotkać je przede wszystkim w Ameryce Południowej, ale również i w Azji Południowo-Wschodniej. Dawniej żyły też w Europie.

4. Nowy gatunek

Co dość interesujące, stosunkowo niedawno, bo w roku 2013 odkryty został nowy gatunek tapira. Został on określony mianem tapira grzywiastego bądź też tapira anta.

5. Różnorodność

Tapiry, w zależności od konkretnego gatunku mogą różnić się od siebie wyglądem. Mowa tu między innymi o kolorze sierści. Niektóre z nich posiadają białe ciała, inne natomiast w odcieniach szarości.

6. Waga

Tapiry mogą mieć też różną wagę, w zależności od tego, do jakiego gatunku należą. Szacuje się, że ich waga może oscylować w granicach między 150 a nawet 320 kilogramów. Wpływ na nią ma także wiek konkretnego zwierzęcia.

7. Doskonali pływacy

Tapiry radzą sobie dobrze nie tylko z życiem na lądzie, ale również i z funkcjonowaniem w wodzie. Okazuje się, że są doskonałymi pływakami, więc pokonywanie dużych odległości w wodzie nie jest im straszne.

8. Słaby wzrok

Tapiry nie mogą poszczycić się zbyt dobrym wzrokiem. Wręcz przeciwnie, ich narząd wzroku uchodzi za wyjątkowo słaby. Nie mogą zatem zbyt mocno polegać na tym zmyśle w kwestii zdobywania pożywienia oraz wyłapywania ewentualnych zagrożeń.

9. Doskonały węch i słuch

Matka Natura nie wyposażyła tapirów w najlepszy wzrok. Niemniej jednak, zwierzęta te mogą poszczycić się niesamowitym węchem. Jakby tego było mało, doskonale też słyszą. Z tego też względu, świetnie radzą sobie z codziennym funkcjonowaniem, a w dużej mierze z polowaniami.

10. Roślinożerne

Tapiry należą do tych zwierząt, które można uznać za roślinożerne. Odżywiają się przede wszystkim różnego rodzaju liśćmi. Nie oznacza to jednak, że pogardzą owocami. Zjadają blisko 40 kilogramów pożywienia w ciągu każdego dnia.

11. Aktywne nocą

Tapiry należą do tych zwierząt, które przejawiają aktywność przede wszystkim porą nocną. Za dnia głównie odpoczywają, a odpoczynek ten w dużej mierze polega na regeneracji oraz na śnie.

12. Głośne gody

Tapiry należą do zwierząt, które potrafią być ogromnie hałaśliwe w okresie godowym. Wydają z siebie różnego rodzaju świsty oraz gwizdy. Jakby tego było mało, zwierzęta te biegają wokół siebie i intensywnie się obwąchują.

13. Ciąża

Samice tapirów zachodzą w ciążę, która trwa mniej więcej czterysta dni. W zdecydowanej większości przypadków poród kończy się u samicy wydaniem na świat jednego młodego, rzadziej dwóch młodych.

14. Średnia długość życia

W zdecydowanej większości przypadków tapiry żyją na wolności około 25-30 lat, a więc stosunkowo długo jak na zwierzęta. Jeżeli chodzi zaś o długość życia tapirów w niewoli, jest ona całkiem podobna.

15. Dojrzałość płciowa

Tapiry oddzielają się od swoich matek mniej więcej w drugim roku swojego życia. Jeżeli chodzi zaś o wiek, w którym osiągają one pełną dojrzałość płciową, są to najczęściej trzy lata.

16. Pierwszy tapir w Polsce

Tapiry są zwierzętami, które zaczęto hodować w ogrodach zoologicznych od mniej więcej XIX wieku. Jeżeli chodzi zaś o Polskę, pierwszy tapir urodził się w zoo we Wrocławiu w roku 1902.

17. Zagrożone wyginięciem

Zdecydowana większość gatunków tapirów jest zagrożona wyginięciem. Jeżeli chodzi zaś o tapira amerykańskiego, ten umieszczony został na liście gatunków, które są narażone na wyginięcie. Wydaje się więc, że w jego przypadku można mówić do czynienia z większym zagrożeniem.

18. Dzień Tapira

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale obchodzimy Dzień Tapira. To wyjątkowe święto nosi nazwę Światowego Dnia Tapira i ma miejsce dokładnie 27 kwietnia.

19. Etymologia nazwy

Określenie tapir w języku Indian z Brazylii oznacza nie mniej, nie więcej jak gruby. Co interesujące, nazwa ta dotyczy przede wszystkim niezwykle grubej skóry, którą te wyjątkowe zwierzęta posiadają.

20. Fryzura tapira

Określenie tapir bardzo często dotyczy fryzury. Mowa tu o włosach ułożonych w taki sposób, że wydają się sztywne i mocno uniesione od nasady. Podobną grzywę posiada tapir amerykański.

21. Umaszczenie potomstwa

Wygląd potomstwa, które jest jeszcze młode, różni się nieco od wyglądu dorosłych tapirów. Jak się bowiem okazuje, młode posiada na sierści liczne białe plamki.

22. Opiekuńcze matki

Samice tapirów uchodzą za wyjątkowo troskliwe oraz opiekuńcze matki. Zajmują się one swoimi młodymi przez stosunkowo długi czas, wspierając w osiąganiu samodzielności.

23. Charakterystyczne nosy

Tapiry osiadają bardzo charakterystyczne nosy. Są one zagięte w dość specyficzny sposób. To przede wszystkim one sprawiają, że większość osób kojarzy wygląd tych zwierzaków.

24. Nowy gatunek

Stosunkowo niedawno, ponieważ w roku 2013 odkryty został całkiem nowy, nieznany do tej pory gatunek tapira. Został on określany mianem tapira amazońskiego.

25. Żywe skamieniałości

Tapiry bywają bardzo często określanie mianem żywych skamieniałości. To wszystko z uwagi na to, że nie zmieniły się one za bardzo pod względem wyglądu przez wiele lat.

26. Właściwości lecznicze

Niektórzy rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej uważają, że zarówno pazury, jak i kamienie, które mają rzekomo znajdować się w żołądkach tapirów mają działanie lecznicze. Mają one ponoć leczyć takie schorzenia jak między innymi epilepsja. Warto jednak traktować to bardziej jako pewną legendę.

27. Pseudonim

Co dość intrygujące, profesor polski, Jerzy Grzywacz, który wstąpił do Szarych Szeregów i walczył w nich w czasie II wojny światowej, nosił pseudonim Tapir.

28. Legenda

Z tapirami powiązana jest dość intrygująca legenda. Otóż wedle tej legendy, tapir miał powstać w ostatnim dniu stworzenia świata przez Boga. Stwórca miał go stworzyć z pozostałych resztek innych zwierząt.

29. Świetni nurkowie

Tapiry są nie tylko doskonałymi pływakami, ale również i wspaniałymi nurkami. Pod wodą kryją się przede wszystkim po to, aby móc uchronić się przed różnego czasu niebezpieczeństwami.

30. Nieparzystokopytne

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale tapiry są powszechnie zaliczane do rzędu nieparzystokopytnych. Co dość interesujące, podczas chodzenia dotykają podłoża tylko i wyłącznie członami palcowymi.

31. Obrona

Tapiry, mimo swojej nieporadnej wyglądającej sylwetki, potrafią się skutecznie bronić. Ich głównym sposobem na unikanie drapieżników jest zanurzanie się w gęstą roślinność lub wodę. Dodatkowo ich sierść może mieć działanie kamuflujące, szczególnie w przypadku młodych, które posiadają pasiaste i kropkowane wzory na futrze, pomagające im ukryć się przed niebezpieczeństwem.

32. Stosunki społeczne

Tapiry, choć zazwyczaj żyją samotnie, okazują się być zwierzętami z dość złożonymi stosunkami społecznymi. Spotykają się z innymi tapirami głównie w okresie godowym, ale również mogą tworzyć krótkotrwałe grupy, szczególnie matki z młodymi.

33. Głosy komunikacyjne

Tapiry komunikują się ze sobą przy użyciu niskich dźwięków, które często są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Te niskie dźwięki, zwane infradźwiękami, mogą być wykorzystywane do komunikacji na duże odległości, szczególnie w gęstym lesie, gdzie widoczność jest ograniczona.

34. Zmiany w zachowaniu związane z sezonem

Tapiry mogą zmieniać swoje zachowanie w zależności od pory roku, na przykład przechodząc na różne diety w zależności od dostępności pokarmu. Ich aktywność może również wzrastać w porach deszczowych, gdy dostęp do wody i roślin jest większy.