You are currently viewing Co zje ślimak winniczek i czego nie lubi

Ślimak winniczek należy do rodziny ślimakowatych i występuje przede wszystkim na terenach centralnej oraz południowo-wschodniej Europy. Można go spotkać najczęściej w miejscach odznaczających się dosyć dużym poziomem wilgotności. Posiada charakterystyczną kulisto-stożkową muszlę, której wielkość może osiągać nawet ponad 5cm. Czym się żywi?

Podstawowa dieta żywieniowa ślimaka winniczka

Ślimak winniczek zalicza się do grona ślimaków roślinożernych i z tego względu bardzo często jest traktowany jako szkodnik, który może poważnie zaszkodzić ogrodowym roślinom. W jego stałym jadłospisie znajdują się przede wszystkim świeże liście. Uwielbiają również młode pędy, kłącza oraz bulwy. Podgryzane przez nie korzenie czy bulwy ulegają zniszczeniu i właśnie dlatego większość ogrodników decyduje się na różnego rodzaju sposoby pozbywania się ślimaków ze swoich ogrodów.

Czy ślimak winniczek je owoce?

Winniczki wprost uwielbiają świeże owoce, które stanowią dla nich bardzo cenne źródło niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania minerałów i witamin. Sięgają zarówno po przejrzałe i rozkładające się już owoce, jak i te całkiem świeże. Szczególnym ich uznaniem cieszą się dojrzałe jabłka, aczkolwiek nie pogardzą również gruszkami czy owocami jagodowymi. Bardzo chętnie spałaszują soczyste czereśnie, wiśnie, jeżyny czy poziomki. W kwestii owoców są bardzo niewybredne, a każda przekąska tego typu stanowi dla nich nie lada ucztę.

Jakie warzywa w diecie ślimaka winniczka?

Warzywa to kolejny sektor żywieniowy, któremu winniczki nie są w stanie się oprzeć. I w tym przypadku stanowią zagrożenie dla uprawianych w ogrodzie warzyw. Szklarnia z poszczególnymi przekąskami tego typu jest dla ślimaków prawdziwym rajem, obok którego po prostu nie sposób przejść obojętnie. Uwielbiają skubać buraki i ziemniaki. Ich rarytasem są także zielone ogórki oraz pomidory. W tym przypadku zjadają zarówno warzywo, jak i liście. Ich specjałem są także liście świeżej sałaty, która po uczcie o wiele bardziej przypomina ser szwajcarski. Sięgają z wielką ochotą także po karczochy i marchew. Z racji tego, że najchętniej żywią się liśćmi, nie pogardzą również różnego rodzaju ziołami. Wprost uwielbiają mniszka lekarskiego, babkę lancetowatą oraz jarmuż i liście cykorii.

Czy winniczek je mięso?

Ślimaki winniczki są w pełni roślinożerne. Mięso nie stanowi dla nich cennego nabytku i w związku z tym nie cieszy się żadnym zainteresowaniem. Warto jednak pamiętać, że na świecie istnieją ślimaki, dla których mięsna dieta stanowi absolutną podstawę. Przykładem może być ślimak Helenka, który najchętniej odżywia się niewielkimi owadami, a także krewetkami oraz mniejszymi bezkręgowcami. Dla winniczka mięso jest jednak całkowicie zbędnym elementem.

Czego ślimaki winniczki nienawidzą?

Ślimaki winniczki potrafią być nie lada utrapieniem dla osób, które pragną cieszyć się owocnymi uprawami we własnym ogrodzie. Ślimakowe plagi potrafią zniweczyć cały trud i stanowić źródło wielkich szkód. Nic w tym zatem dziwnego, że wiele osób decyduje się na radykalne kroki. Odstręczenie ślimaków winniczków jest jednak przedsięwzięciem, które warto wziąć pod uwagę w takich sytuacjach. Winniczki szerokim łukiem omijają lawendę. Jej słodki intensywny zapach jest czymś, czego po prostu nie znoszą.

Równie alergicznie reagują na zapach majeranku oraz przywrotnika. Ulokowanie tych roślin w newralgicznych miejscach może je skutecznie odstraszyć. Warto również wspomnieć, że naliście nielubianych przez winniczki roślin znajdują się szałwia, rumianek oraz gorczyca. Ślimaki nie znoszą również charakterystycznego zapachu czosnku. Jeżeli takie działania nie przyniosą zamierzonego efektu, wówczas warto posypać okolice zagrożonych roślin fusami z kawy. Sam zapach działa na ślimaki odstraszająco, a z kolei kofeina działa na nie w sposób toksyczny.

W jakie rośliny warto zainwestować, by odstraszyć ślimaki winniczki?

Posadzenie w ogrodzie roślin, które nie cieszą się zbyt dużym uznaniem ślimaków może być świetnym pomysłem dla początkujących ogrodników, którzy pragną uniknąć problemów w przyszłości. Choć winniczki są w pełni roślinożerne, to jednak mają pewne preferencje i tym samym listę roślin, których nie spałaszują za żadne skarby. Jedną z nich jest płomyk wiechowaty odznaczający się charakterystycznym zapachem, który dla ślimaków jest absolutnie nie do zaakceptowania. Ślimaki winniczki nie przepadają również za krwawnikiem pospolitym, który z kolei odznacza się dosyć sztywnymi listkami. W trosce o dobrą kondycję roślin warto zainwestować w nasturcję. To roślina o intensywnym zapachu kwiatów, którego ślimaki nie lubią.

Posiada również liście o gorzkim smaku, co również sprawia, że nie są atakowane przez winniczki. Bodziszek wspaniały, który stanowi piękną dekorację każdego ogrodu posiada liście pokryte malutkimi włoskami, które nie cieszą się zainteresowaniem szkodników, a rozchodnik posiada mięsiste i niejadalne liście. Posiadanie takich roślin we własnym ogrodzie może znacząco zredukować zainteresowanie ślimaków i sprawić, że te będą omijały go szerokim łukiem.