You are currently viewing Co jedzą hipopotamy: Czy jedzą mięso?

Hipopotamy to niezwykle duże i majestatyczne ssaki, które w naturze żyją tylko i wyłącznie w środkowej oraz w południowej części kontynentu afrykańskiego. Warto nieco bliżej poznać te bez wątpienia ciekawe zwierzęta oraz dowiedzieć się, co takiego mają w zwyczaju spożywać, by zaspokoić swój głód.

O hipopotamach słów kilka

Hipopotamy wzbudzają zachwyt swoimi dużymi rozmiarami, a także głośnymi dźwiękami, które potrafią z siebie wydać. I choć mogą wydać się człowiekowi całkiem miłe i sympatyczne, w żadnym razie nie wolno zapominać o tym, że mamy do czynienia z wielkim i potencjalnie groźnym zwierzęciem. Mimo, że jako ludzie nie jesteśmy dla hipopotama atrakcyjni jako pokarm, zwierzęta te raczej nie będą dla nas zbyt łaskawe, jeśli poczują z naszej strony jakiekolwiek zagrożenie.

Dlatego też, jeśli zamierzamy podziwiać jakiegoś hipopotama w ogrodzie zoologicznym,zawsze przestrzegajmy zaleceń pracowników takich miejsc. Stosujmy się też do zaleceń znajdujących się na specjalnych tablicach informacyjnych dla turystów. Na szczęście, jeśli będziemy przestrzegać tych zasad, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się zaobserwować z bliska fascynujące życie hipopotamów. Kto wie, może uda nam się nawet zobaczyć je w porze karmienia?

Czy hipopotamy jedzą mięso?

Hipopotamy wzbudzają zachwyt wielu między innymi z uwagi na swoje ogromne rozmiary. Sporo osób może więc mylnie sądzić, że zwierzęta te jedzą tylko i wyłącznie mięso. Nic bardziej mylnego! Jak się bowiem okazuje, ich podstawowe i główne pożywienie stanowią rośliny lądowe. Może to niektórych mocno rozczarować, ale te majestatyczne stworzenia odżywiają się przede wszystkim rozmaitymi trawami. Zdecydowaną większość część swojego dnia spędzają natomiast nie na wyszukiwaniu wysublimowanego pożywienia, ale na kąpieli w wodzie. Można zatem stwierdzić, że jedzenie traktują jako konieczność, a nie jako przyjemność. Mimo to, na konsumpcję poświęcają około pięć godzin każdego dnia.

Wynika to w dużej mierze z faktu, iż starają się wyjątkowo starannie przeżuwać każdy kęs. Jeśli chodzi zaś o wspomniane już mięso, hipopotamy nie sięgają po nie. Można by zastanowić się nad tym, z jakiego powodu tego nie robią i czy w ogóle jakiś powód jest. Otóż okazuje się, że nie spożywają one mięsa głównie dlatego, że żołądek hipopotama nie jest w stanie strawić ani przyjąć pokarmów mięsnych. Warto także nadmienić, że młode hipopotamy, podobnie zresztą jak koale czy słonie, spożywają odchody swoich matek. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że dieta młodych nie należy do najsmaczniejszych. Na szczęście, później się to zmienia.

Czy hipopotamy mogą zjeść człowieka?

Jak już zostało zaznaczone wyżej, hipopotamy nie należą do zwierząt mięsożernych. Człowiek może być zatem spokojny, bo zwierzęta te nie będą na niebo polować. Trudno zresztą wyobrazić sobie potężnego i niezbyt zgrabnego hipopotama, który próbuje upolować zwinniejszego i o wiele mniejszego ssaka. Nie oznacza to jednak, że hipopotam w teorii nie jest w stanie połknąć człowieka. Okazuje się bowiem, że zwierzęta te są w stanie otworzyć swoje usta o 180 stopni.

W praktyce oznacza to, że gdyby tylko zechciały, mogłyby człowieka w całości połknąć. Atakują jednak tylko wtedy, gdy z jakiegoś powodu czują się zagrożone. Jeżeli zatem podziwiamy te piękne zwierzęta w ogrodzie zoologicznym, koniecznie miejmy na uwadze przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Stosujmy się więc do zaleceń pracowników zoo oraz informacji dla odwiedzających ten obiekt. Wówczas nie powinniśmy obawiać się żadnych nie przyjemności ze strony tych pięknych ssaków.

Co jedzą hipopotamy w niewoli?

Z uwagi na to, że hipopotamy są roślinożerne, w ogrodach zoologicznych nie podaje się im pokarmów pochodzenia mięsnego. To bardzo ważne, aby osoby odwiedzające zoo również tego nie robiły. Tak naprawdę, jeśli odwiedzamy ogród zoologiczny, w ogóle nie możemy dokarmiać ani hipopotamów, ani też innego rodzaju zwierząt. Warto o tym pamiętać, bo w przeciwnym razie moglibyśmy zwierzętom zaszkodzić. Wracając zaś do hipopotamów, w niewoli podaje się im taki pokarm, który są w stanie przyswoić i bez problemów strawić.

Mowa tu zatem o różnego rodzaju roślinach. Nierzadko w menu hipopotamów znajdują się owoce, takie jak chociażby arbuzy. Dzięki grubym, mięsistym wargom i dużym zębom, hipopotam bez większych trudności radzi sobie z rozdrabnianiem pokarmu na małe części. W zoo, hipopotamy mogą jeść także niektóre gatunki ziół oraz korzenie czy gałązki drzew oraz krzewów. Karmienie tych dużych zwierząt wbrew pozorom nie należy do łatwych. Znane były przypadki, gdy hipopotam niechcący wyrządził krzywdę opiekunowi, który próbował go nakarmić. Ważne jest zatem to, aby w trakcie karmienia zachować jak najdalej posuniętą ostrożność. Zwiększa to szansę na uniknięcie przykrego w skutkach wypadku.