You are currently viewing Co jedzą króliki: Ulubione przysmaki królika

Króliki to zwierzęta należące do rodziny zającowatych. Na przestrzeni lat sukcesywnie zdobywały status zwierząt domowych i z tego względu zadbano o powstawanie sztucznych ras, które wśród pasjonatów cieszą się ogromną wartością. W Polsce największą popularnością cieszą się olbrzym srokacz, baran francuski oraz olbrzym belgijski. Zatem co jedzą króliki i jakie są ich ulubione przysmaki.

Podstawowe elementy zdrowej diety królika

Podstawą diety żywieniowej królika stanowi siano oraz zielenina. W tym przypadku siano odgrywa niebagatelną rolę, ponieważ usprawnia przesuwanie się treści w króliczym układzie pokarmowym, który nie należy do zbyt prostych. W związku z tym, że siano pełni konkretne funkcję, jest właściwie tym elementem żywienia, którego nie może zabraknąć w króliczej diecie. Zwierzę powinno mieć do niego nieograniczony dostęp. Pozostałe kwestie żywieniowe powinny być ustalane z weterynarzem lub specjalistą, który doradzi nam, co powinno znaleźć się w diecie danej rasy.

Nie zmienia to jednak faktu, że uzupełnieniem takiej diety może być sałata rzymska lub cykoria zielona. Wielu doświadczonych hodowców podaje królikom liście babki lancetowatej, która dostarcza wielu cennych składników odżywczych oraz liście babki szerokolistnej. Doskonałym pomysłem będzie także szałwia, melisa oraz mięta, za którą większość królików bardzo przepada. Dietę można również wzbogacić, podając królikowi liście mniszka lekarskiego, krwawnik pospolity, skrzyp polny czy koniczynę. Zielona roślinność oraz zioła to skarbnica elementów, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju królika oraz jego dobrego samopoczucia.

Ulubione przysmaki królika

Wybór odpowiednich przysmaków dla królika to nic innego jak sztuka, wymagająca wiedzy i troski o ich delikatny przewód pokarmowy. Na początku warto podkreślić, że świeże, zielone warzywa są dla królików niczym kulinarny raj. Wśród ulubionych smakołyków znajdziemy na przykład siano tymotkowe, które jest absolutną podstawą ich diety. Jest ono nie tylko smaczne, ale również wspomaga trawienie i dba o zdrowe zęby królików, które nieustannie rosną.

Kolejną delikatesem są świeże warzywa liściaste, takie jak rukola, bazylia, lub romaine lettuce. Oferują one królikom nie tylko przyjemność smakową, ale również są źródłem niezbędnych witamin i minerałów. Jednakże, jak w każdej diecie, kluczowa jest umiar – nadmiar może prowadzić do problemów trawiennych.

Marchewki i jabłka, często postrzegane jako klasyczne przysmaki dla królików, są w rzeczywistości czymś na kształt słodyczy dla nich – powinny być podawane sporadycznie, ze względu na wysoką zawartość cukru.

Interesującym faktem jest, że króliki mogą cieszyć się również kwiatami jadalnymi, takimi jak nagietki czy różne gatunki chwastów, które często są ignorowane przez ludzi. Te naturalne przysmaki nie tylko są bezpieczne dla królików, ale także dodają różnorodności do ich diety.

Czy królik może jeść owoce?

Króliki uwielbiają świeże owoce. Powinny one być podawane regularnie, choć w nie za dużych ilościach. Z pewnością warto pupila poczęstować arbuzem pozbawionym pestek. Zwierzęta te uwielbiają również jabłka oraz gruszki. Przed podaniem i w tym przypadku usuwamy gniazda nasienne z pestkami, gdyż zawierają one szkodliwe dla zwierząt cyjanki. Owoce należy również nieco rozdrobnić, by królik nie miał problemu z jedzeniem. Doskonałym pomysłem będą także banany oraz truskawki.

Jakie warzywa podawać królikowi?

Króliki to zwierzęta zaliczające się do wielkich entuzjastów świeżych warzyw. One również powinny być serwowane regularnie, gdyż dostarczają zwierzętom wielu cennych minerałów i witamin. Króliki uwielbiają chrupać seler naciowy, liściowy i korzeniowy. Są wielkimi miłośnikami jarmużu oraz pasternaka, ale nie pogardzą też marchewką czy świeżymi szpragami. Pragnąc zapewnić królikom zróżnicowaną i bogatą w cenne wartości dietę, warto od czasu do czasu podawać świeżą paprykę oraz topinambur, nie wspominając o zielonym ogórku, za którym te zwierzęta bardzo przepadają.

Czy królik może jeść mięso?

Króliki to zwierzęta roślinożerne, a zatem podstawą ich diety są przede wszystkim rośliny. Mięso nie jest im właściwie do niczego potrzebne. Co więcej, układ pokarmowy jest skonstruowany w taki sposób, aby radzić sobie z roślinnym pokarmem. Podawanie mięsa w jakiejkolwiek postaci może wobec tego zaszkodzić zwierzęciu. Nie należy zatem eksperymentować na własną rękę, zwłaszcza że serwowanie mięsa jest w tym przypadku całkowicie bezpodstawne.

Co jedzą dzikie króliki?

Dieta dzikich królików właściwie niewiele różni się od diety królików domowych. Można śmiało powiedzieć, że właściciele królików domowych są poniekąd zmuszeni do odtworzenia karty dań królików żyjących na wolności. Tylko w ten sposób zwierzęta będą w stanie się rozwijać prawidłowo i w zgodzie z własnymi możliwościami fizycznymi. Dzikie króliki najchętniej sięgają po zieleninę znalezioną na polach i przy terenach zalesionych. Chętnie częstują się ziołami oraz świeżą trawą, jeżeli nie mają dostępu do siana.

Czego króliki nie mogą jeść?

Wbrew pozorom lista produktów, które nie powinny znaleźć się w diecie królika jest dosyć długa. Nie powinno się im podawać produktów mlecznych, ponieważ nie tolerują laktozy. Jakiekolwiek produkty mleczne mogą przyczynić się do bolesnych problemów trawiennych i dokuczliwych biegunek. Zwykły jogurt również nie będzie dobrym pomysłem ze względu na zawartość konkretnych kultur bakterii, do których zwierzę nie jest przyzwyczajone. Do niezwykle toksycznych produktów należą również czosnek, cebula, por i szczypiorek.

Nawet niewielkie ilości mogą poważnie zaszkodzić, a nawet doprowadzić do śmierci. Równie długa zdaje się być lista roślin, po które królik nie powinien sięgać. Wśród nich znajduje się między innymi bukszpan wieczniezielony, laurowiśnia wschodnia, konwalia majowa, miłek jaskrowaty, orlica pospolita, kalmia szerokolistna czy bluszcz pospolity. W żadnym wypadku nie należy podawać królikowi pieczywa. Układ pokarmowy tych zwierząt nie jest przystosowany do przyjmowania pokarmu w takiej formie.

Fatalnym pomysłem są także zbożowe mieszanki. Mogą one spowodować spustoszenie w króliczym organizmie. Podstawą zawsze powinno być siano i zielenina. W trosce o zdrowie królika nie należy mu również podawać żadnych solonych przekąsek oraz słodyczy w jakiejkolwiek postaci. I w tym wypadku nawet małe ilości mogą spowodować zdrowotne problemy.