You are currently viewing Co jedzą modliszki? Jak często jedzą?
Foto - Pixabay

Modliszki to owady, które nie cieszą się zbyt dobrą sławą ze względu na zwyczaj pożerania swojego partnera tuż po odbyciu stosunku. Na świecie istnieje ponad dwa tysiące gatunków tych wyjątkowych owadów, choć najczęściej można się z nimi spotkać w strefie subtropikalnej oraz tropikalnej. Czym odżywiają się modliszki?

Dieta modliszki

Choć zaliczane są do wyjątkowo pięknych owadów, a ich nazwa wywodzi się z postawy przypominającej postać w trakcie modlitwy, daleko im do dobrodusznych i altruistycznych istot.

Modliszki są owadami drapieżnymi, a zatem w świecie przyrody sieją ogromny postrach wśród znacznie mniejszych owadów. Podstawą ich żywienia są przede wszystkim świerszcze oraz muszki owocówki.

Bardzo chętnie polują także na motyle oraz muchy domowe. Nie pogardzi również karaczanem.

Podczas polowania nie lubi się zbytnio przemęczać, dlatego na ogół cierpliwie czeka aż ofiara sama zbliży się wystarczająco blisko, by móc ją bez problemu schwytać. Owady te często nazywane są brutalnymi, ponieważ swoje ofiary pożerają żywcem.

Jak często jedzą modliszki?

Menu modliszki437
fot. Ganna Aibetova | Unsplash

Trzeba przyznać, że to dosyć żarłoczne stworzenia, aczkolwiek nie wynika to z zapotrzebowania na większą ilość kalorii, tylko z braku umiaru. Przekonują się o tym dosyć często hodowcy modliszek, który z wielkim zdziwieniem dostrzegają, że te pożerają każdą ilość otrzymywanego pokarmu.

Warto wobec tego pamiętać, że i takiego owada można z łatwością przekarmić, co oczywiście nie służy jego zdrowiu. Uważa się, że młode osobniki powinny być karmione odpowiednią ilością jedzenia każdego dnia. Dorosłe osobniki można jednak karmić nawet co dwa dni.

Czy modliszka je owoce i warzywa?

Świeże warzywa i owoce zdecydowanie nie należą do ulubionych przekąsek modliszek. Są to owady sięgające najchętniej po białko zwierzęce, dlatego w ich jadłospisie znajdują się przede wszystkim mniejsze owady. Niektózy hodowcy decydują się jednak na eksperymentalne urozmaicenia diety i podają wybrane owoce oraz warzywa.

Trzeba jednak pamiętać, że w środowisku naturalnym taki rodzaj pożywienia znajdzie się na ostatnim miejscu w rankingu tych owoców. Hodowlana modliszka z pewnością sprawdzi podany przysmak i być może nieco poskubie owoce lub warzywa, ale nie potrzebuje takich rarytasów w swojej diecie i niespecjalnie za nimi przepada.

Czy modliszka może jeść gotowane mięso?

Niektórzy hodowcy decydują się na taki krok i podają swoim modliszkom, np. gotowanego kurczaka. Takie rozwiązania często dotyczą jednak hodowców, którzy dostrzegają, że modliszki nie polują na dostarczany żywy pokarm. Należy jednak pamiętać, że gotowane mięso nie będzie dobrym rozwiązaniem dla tych owadów.

Powinno się je za wszelką cenę zachęcać do polowania na pokarm właściwy lub eksperymentować w tej materii. Modliszki również posiadają swoje indywidualne preferencje żywieniowe. Niektóre gatunki najchętniej sięgają po soczyste i tłuste karaczany, inne o wiele bardziej lubią pajączki lub muchy.

O czym powinni pamiętać hodowcy?

Menu modliszki714
fot. David Clode | Unsplash

Modliszki raczej można zaliczyć do niewymagających owadów. Raptem kilka owadów tygodniowo spełni ich zapotrzebowanie kaloryczne i sprawi, że będą prawidłowo się rozwijać. Należy jednak pamiętać, że w środowisku naturalnym spijają rosę z roślin. W terrarium nie trzeba montować poidełka, aczkolwiek regularnie należy je zraszać, by modliszki miały dostęp do wody. Mają skłonności kanibalistyczne, dlatego nie powinny znajdować się w swoim towarzystwie.

W jednym terrarium powinna znajdować się jedna modliszka. Należy również pamiętać o tym, że gabaryty pożywienia powinny być w pełni dostosowane do gabarytów modliszki. Mała modliszka nie będzie w stanie zjeść wielkiego karaczana. Najpewniej nie będzie również w stanie na niego zapolować.

Dobrym pomysłem będą gotowe karmy składające się z suszonych świerszczy lub innych mniejszych owadów. Należy jednak sięgać po producentów, którzy mogą pochwalić się odpowiednimi atestami i certyfikatami. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie gwarancję na to, że siegamy po produkty z najwyższej półki.

Czego nie mogą jeść modliszki?

Modliszki na ogół nie porywają się na pokarm, który nie spełnia ich oczekiwań pod względem walorów smakowych. Zdarzają się jednak ciekawskie modliszki, a cały rząd tych owadów zalicza się do istot, które nie znają umiaru. Bardzo ważnym jest, aby nie serwować im pożywienia, które może szkodzić ich zdrowiu.

Choć wielu mniej doświadczonych hodowców porywa się na ekpserymenty, które niekorzystnie wpłynąć na ich samopoczucie ze względu na próbę urozmaicenia diety, eksperci w pewnych kwestiach są dość jednogłośni.

Nie zaleca się podawania modliszkom mięsa w jakiejkolwiek formie. Są one owadożerne, a mięso w gotowanej lub surowej postaci może im w dłuższej perspektywie zaszkodzić. Nie należy również podawać im żadnych przekąsek z dodatkiem soli lub cukru. Należy również unikać karmy wątpliwej jakości.