You are currently viewing Co jedzą pantery śnieżne

Pantery śnieżne to niezwykle majestatyczne, piękne zwierzęta. Jeżeli chcemy nieco bliżej je poznać, zapoznajmy się koniecznie z ich zwyczajami żywieniowymi. Jak się okazuje, są one dość interesujące.

Mięsożercy

Raczej nikogo nie zdziwi to, że pantery śnieżne są zwierzętami, które wprost przepadają za mięsem. Z tego zatem względu można określić je mianem mięsożerców. Rośliny z pewnością nie są tym typem pokarmu, który interesowałby te majestatyczne zwierzęta. Jeśli chodzi natomiast o rodzaj mięs, za którym przepadają pantery śnieżne, będą to różne gatunki zwierząt, ale o tym w dalszej części tego artykułu.

Co najczęściej znajduje się w menu pantery śnieżnej?

Menu pantery śnieżnej jest dość zróżnicowane. W przeważającej większości przypadków ich dieta składa się ze zwierząt kopytnych. Jeśli chodzi o konkretne gatunki zwierząt, które padają ofiarą panter śnieżnych będą to przede wszystkim owce górskie, kozy górskie oraz zające. Na tym oczywiście nie koniec. Zwierzęta te z chęcią smakują również w ptakach. Tutaj warto wyróżnić bażanty. Jeśli pożywienia brakuje, mogą też zainteresować się kunowatymi.

Kiedy pantera śnieżna zdobywa pożywienie?

Pantery śnieżne prowadzą taki tryb życia, który umożliwia im zdobywanie pożywienia w najbardziej dogodnych dla nich warunkach. Najczęściej polują one o poranku oraz po zapadnięciu zmierzchu. Dzięki swoim wybitnym umiejętnościom, panterom śnieżnym udaje się upolować ofiarę, która może być nawet trzykrotnie cięższa od nich samych.

Dieta pantery śnieżnej a pory roku

Sposób, w jaki żywią się pantery śnieżne zależny jest również od pory roku. Najtrudniej zwierzęta te mają rzecz jasna w zimie. Jak się bowiem okazuje, polowania są wówczas o wiele gorsze pod względem jakościowym. Panterom śnieżnym nierzadko nie udaje się upolować ofiar w satysfakcjonującym ich rozmiarze. Nierzadko muszą posiłkować się wówczas bardzo niewielkimi ssakami czy ptakami. Muszą być też przygotowane na takie okresy, w których niedostatek pożywienia da się im mocniej we znaki. Na szczęście, należą one do rzadkości. Jeśli jednak wystąpią, może się zdarzyć, że pantera śnieżna będzie zmuszona sięgnąć po padlinę. Przed nadmierną utratą kilogramów pantery śnieżne chroni zazwyczaj dodatkowa warstwa tkanki tłuszczowej, w którą wyposażają się na jesieni. Wiosna oraz lato wydają się być najkorzystniejszym okresem do polowań. Nie oznacza to rzecz jasna, że pożywienia zawsze jest pod dostatkiem. Oprócz pór roku, na ilość zwierzyny łownej wpływają także inne czynniki.

Jakie jeszcze czynniki wpływają na dietę panter śnieżnych?

To, co jedzą pantery śnieżne zależy nie tylko od pory roku, z jaką mają do czynienia. I choć wiosną i latem pożywienia jest potencjalnie najwięcej, nie jest to regułą, od której nie ma żadnych, nawet najmniejszych wyjątków. Niestety, terytorium, na którym żyją pantery śnieżne może ulegać i niestety ulega stopniowej degradacji. To może prowadzić do utraty naturalnych siedlisk, a co za tym idzie, także do stopniowego wymierania gatunku.

Jak wygląda żywienie małych panter śnieżnych?

W pełni zrozumiałe jest to, że żywienie małych panter śnieżnych przebiega w sposób inny niż żywienie dorosłych osobników. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że świeżo narodzone pantery są całkowicie bezbronne i zależne od swojej matki. Odżywiają się zatem tylko i wyłącznie mlekiem, które pochodzi od ich matki. Co jednak dość intrygujące, już po kilku miesiącach życia, młode pantery śnieżne zaczynają uczyć się tego, w jaki sposób zdobywa się pożywienie. Minie jednak sporo czasu, zanim zwierzę nauczy się samodzielnie polować i stanie się całkowicie niezależne od swojej matki.

Dieta panter śnieżnych trzymanych w niewoli

Interesująca jest nie tylko kwestia dotycząca tego, w jaki sposób żywią się pantery śnieżne na wolności, ale i tego, jak żywi się je w niewoli. Otóż okazuje się, że dieta panter śnieżnych przetrzymywanych w ogrodach zoologicznych jest w pewnym sensie podobna do tej na wolności. Nie wolno jednak zapominać o pewnych różnicach. Przede wszystkim, zwierzę będzie otrzymywało w dużej mierze mięso, a nie żywe zwierzęta, choć i takie mogą się zdarzyć. Powszechne jest też podawanie panterom śnieżnym preparatów witaminowych różnego rodzaju. Mają one na celu uzupełnienie ewentualnych niedoborów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pantera w niewoli może przeżyć o wiele więcej niż na wolności, bo nawet 21 lat. Na wolności jej życie może być zaś krótsze nawet o dziesięć lat. Wszystko zależy jednak od indywidualnego przypadku. Dłuższe życie panter śnieżnych w niewoli wynika najprawdopodobniej z faktu, iż nie muszą one martwić się o samodzielne zdobywanie pożywienia. Mają zapewnione racje żywnościowe na każdy dzień i nie muszą obawiać się głodu.