You are currently viewing Co lubią jeść jaskółki: owady w ich diecie

Jaskółka to średniej wielkości ptak należący do rodziny jaskółkowatych. Występuje praktycznie na wszystkich kontynentach, a odznacza ją charakterystyczny mocno wcięty ogon, biały brzuszek i niebiesko-czarne skrzydła. W wielu kręgach uważa się, że symbolizuje miłość. Czym żywi się ten wyjątkowy ptak? Co jedzą jaskółki?

Podstawowa dieta żywieniowa jaskółki

Można śmiało powiedzieć, że jaskółki zaliczają się do grona ogromnych łasuchów. Zasadniczo sięgają po jedzenie niemal co dwie godziny. Są ptakami owadożernymi, a zatem to różnego rodzaju owady stanowią podstawę ich żywienia. Najchętniej sięgają po muchówki, aczkolwiek nie pogardzą także błonkówki oraz chrząszcze. Dzięki nim jaskółka dostarcza sobie bardzo wielu cennych minerałów i składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju. Z braku laku sięgną również po komary i właśnie dlatego ich obecność jest na ogół doceniana. Z łatwością pozbywają się tych owadów z naszego otoczenia, które traktujemy jako szkodniki.

Owoce w diecie jaskółki

Jaskółki to ptaki stricte owadożerne, a zatem obecność owadów jest dla nich esencjonalną kwestią. Nie oznacza to jednak, że nie będą sięgały po różnego rodzaju urozmaicenia, by wzbogacić swoją codzienną dietę. Nie są zbyt wybredne i bardzo chętnie poczęstują się kawałkiem soczystego jabłka czy gruszki. Choć słodkie przekąski w takim wydaniu nie stanowią dla nich niezbędnego elementu jadłospisu, to jednak chętnie się nimi poczęstują. Warto również dodać, że wraz z owocami uzupełniają wodę, a także wyposażają organizm w zestaw bardzo cennych minerałów i witamin.

Warzywa w diecie jaskółki

Warzywa zdecydowanie nie należą do ulubionych przysmaków jaskółek. Są zbędne, choć od czasu do czasu chętnie sięgną po startą marchewkę lub seler.

Czy jaskółki jedzą mięso?

Jaskółki ze względu na bardzo jasno określone pereferencje żywieniowe nie powinny być karmione zarówno surowym, jak i gotowanym mięsem. Tego rodzaju pokarm może im bardzo zaszkodzić, gdyż ich układ pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia takich treści. Osoby pragnące urozmaicić jadłospis jaskółek na bardziej zurbanizowanych terenach powinny o tym pamiętać.

Czym karmić małe jaskółki?

Pisklęta jaskółek to dosyć wymagające stworzenia. Osoby mające z nimi styczność powinny mieć świadomość, że dokarmianie powinno odbywać się według jasno określonych zasad. Młode powinno karmić się niewielkimi owadami. Doskonałym pomysłem będą larwy mącznika, odwłoki świerszczy czy larwy mola woskowego. Martwe owady można bez najmniejszego problemu kupić w niemal każdym sklepie zoologicznym. Należy pamiętać, że młode powinny być karmione nawet co 1,5 godziny. W trakcie karmienia powinno im się także podawać odpowiednią ilość świeżej wody, która ułatwi połykanie oraz trawienie spożytych treści. Nie należy obawiać się, że pisklęta nie znają umiaru. Najedzone młode, poczuwszy satysfakcję i pełne żołądki, po prostu przestaną otwierać dziubki.

Czym karmić jaskółki?

Te wyjątkowe ptaki cieszą się w naszym kraju wielką sympatią. Nic w tym jednak dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że ich zachwycający śpiew zwiastuje wiosnę. Spotkanie z chorowaną lub starszą jaskółką często kończy się chęcią wsparcia bezradnego ptaka. Osoby przymierzające się do udzielenia takiego wsparcia powinny wiedzieć, z czego powinna składać się dieta jaskółki. Najlepszym pomysłem będą specjalne mieszanki dla ptaków owadożernych, które może zakupić właściwie w każdym sklepie zoologicznym. Można również postawić na gammarus, który tak de facto stanowi podstawę żywieniową wielu akwariowych rybek. Gammarus to nic innego jak niewielkie skorupiaki zamieszkujące zarówno słono-, jak i słodkowodne zbiorniki wodne. Pragnąc wesprzeć jaskółkę, warto również podawać jej regularnie larwy mączniaka oraz świerszcze. I tego rodzaju pokarm znajdziemy w sklepach zoologicznych. Uzupełeniem takiej diety powinna być tarta sepia, która jest doskonałym źródłem wapnia oraz tłusty twarów i woda z witaminami. Dostęp do wody jest niezwykle ważny w przypadku jaskółek, bo wspomaga sprawne przyjmowanie pokarmu.

Czym nie karmić jaskółki?

Podobnie jak wszystkie inne ptaki, jaskółki również nie powinny być karmione chlebem oraz żadnym innym pieczywem. W takich produktach znajduje się spora zawartość soli, której ptaki nie są w stanie wydalać. Wynika to z tego, iż nie posiadają woreczka żółciowego, a zatem sól odkłada się w organizmie. Już niewielkie ilości soli mogą przyczynić się do poważnych dolegliwości nerek, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Warto również podkreślić, iż jaskółki nie są w przystosowane do trawienia pokarmu w postaci suchego chleba. Nie powinno im się podawać również słonych przekąsek w postaci chipsów czy chrupków. Pod żadnym pozorem nie należy ich częstować pozostałościami z własnego obiadu. Ptaki, w tym również jaskółki mają bardzo jasno określone preferencje żywieniowe, które są ściśle związane z budową układu pokarmowego. Bezmyślne dokarmianie tych ptaków może się dla nich bardzo źle skończyć.