Gęsi to ptaki, które przeważnie można znaleźć na wsiach. Są one bardzo bogate w minerały i mikroelementy potrzebne człowiekowi. Często można je spotkać na terenach zielonych, jednak należy wiedzieć o tym, że do uzyskania dobrej jakości mięsa potrzebne jest to, aby je odpowiednio żywić. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o karmieniu gęsi i o tym, co jedzą, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.
To dość dobre pytanie. Zacznijmy od tego, że gąsięta od pierwszych dni powinny mieć zbilansowane żywienie. Sprawi to, że uzyskane z nich mięso będzie bardzo smaczne i pożywne. Mamy dla was dobrą informację, ponieważ nie są one zbyt wymagające, jednak nie zwalnia nas to z odpowiedzialności za dbanie o nie. Zacznijmy od tego, że gęsi potrzebuję do picia wodę, która będzie mieć temperaturę pokojową i przede wszystkim będzie czysta. Niestety, nie każdy hodowca na to zwraca uwagę, więc dbajmy o to.
Gęsi odżywiają się roślinami, więc chętnie skorzystają z różnego rodzaju mieszanek zieleniny. Osoby dysponujące ogromnymi terenami zielonymi mogą być szczęśliwe, bo wypasając gęsi mają pewność, że będą one odpowiednio odżywione. Również bardzo będą im smakować pozostałości po owocach czy warzywach, więc jeżeli takie mamy, to na pewno nie ma większego sensu ich wyrzucać na marne, tylko przeznaczyć to na pokarm dla gęsi. Przykładem takich pokarmów mogą być buraki, kapusta czy marchewki. Wyrośnięta kukurydza to również dla nich prawdziwy rarytas.
Żywienie gęsi w poszczególnych stadiach rozwoju
Gęsi potrzebują konkretnych pokarmów w poszczególnych stadiach. To o czym mówiliśmy wyżej, najlepiej sprawdzi się dla młodej gęsiny, natomiast gdy gęsi mają od 5 do 8 tygodni, to lepiej im wyznaczać konkretne porcje posiłków. Nie dość, że jest to odpowiedzialne, to również sprawia, że wydajemy konkretne nakłady, które nie będą mniejsze czy większe. Odpowiednia dawka zielonki dla gęsi to 500 do 800 g dziennie. Po raz kolejny mówimy o mieszance, ale dobrze powiedzieć, co w niej się powinno znaleźć. Przede wszystkim powinny być to takie rzeczy jak:
-śruta kukurydziana
-śruta sojowa
-śruta słonecznikowa
Ponadto w mieszance przeznaczonej dla gęsi mogą znaleźć się: kminek, ostropest czy kreda pastewna, która ma masę właściwości mineralnych. Trzeci okres żywienia gęsi jest najłatwiejszy, ponieważ jest to odżywianie za pomocą zielonki, śruty czy poślady zbożowe. Odpowiednia waga gęsi to pomiędzy w 5,2 do 5,5 kg. Na samym końcu etapu odżywiania gęsi, można im dawać całe ziarno owsa i tym samym dobrze odchowana gęś może zjeść nawet 1 kg owsa dziennie! Jasne, wymaga to odpowiednich nakładów finansowych, jednak wiele produktów im potrzebnym znajduje się w naszych ogrodach i na polach.
Bardzo ważne jest to, żeby dbać o gęsi już od ich pierwszych dni, gdy potrzebują produktów wysoce wartościowych i są przy matce. Specjaliści jednoznacznie mówią, że pełnoprawną mieszankę mineralną można podać im dopiero drugiej nocy. Ich zapotrzebowanie na białko na szczęście maleje z wiekiem, co jest na pewno dobrą informacją.
Co jeszcze warto wiedzieć o żywieniu gęsi?
Zacznijmy od tego, że gęsi w Polsce i w innych krajach niekoniecznie muszą być takie same. W naszym kraju najczęściej występują gęsi rasy podkarpackiej, zatorskiej, pomorskiej czy kartuskiej, a na szeroko rozumianym Zachodzie gatunki gęsi są inne. Sprawia to, że nawet mięso tych osobników jest inne i może mieć też odmienny smak.
Gdyby ktoś z was chciał wiedzieć, czy żywienie gęsi to sprawa wymagających ogromnych nakładów, to odpowiadamy, że nie. Jest to relatywnie tanie, chociażby z racji tego, że gęsi zjedzą to, co pozostało nam w naszych ogrodach. Korzystanie z wolnego wybiegu sprawia, że same dbają o to, co jedzą i są dobrze odżywione. Jasne, trzeba ich karmić również paszami, będącymi mieszankami przemysłowymi. To jak odżywiać gęsi, jest uzależnione ich wieku, stanu fizjologicznego czy też warunków przechowywania.
Żywienie gęsi dzielimy na różne systemy:
- ekstensywny
- półintensywny
- intensywny
Gęsi są tak często spotykane na polskich wsiach, chociaż w ostatnich latach rzadziej ze względu na to, że są one naprawdę tanie w chowie, a ich mięso jest bardzo smaczne. Dorosłe osobniki dają dużo mięsa i ich rozmnażanie się od lutego do czerwca sprawia, że można dorobić się naprawdę sporej hodowli. Szacuje się, że zdolności rozrodcze gęsi zachowują do 10 lat. Mamy nadzieję, że nasze porady sprawią, że łatwiej będzie wam zadbać o gęsi, a kto wie, może chętniej podejmiecie się ich hodowli. Tak jak mówiliśmy, nie jest to ogromny wydatek, dlatego mając kawałek terenu, warto się zająć ich hodowlą.