You are currently viewing 30 Ciekawostek o Dzięciole Zielonym
foto - Pixabay

Dzięcioł zielony to średniej wielkości ptak z rodziny dzięciołowatych. Można podziwiać go na terenie niemal całej Europy i zachodniej Azji, a także w Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Iranie, Turkmenistanie. Jeśli chcesz poznać ciekawostki na temat dzięcioła zielonego, czytaj dalej.

1. Długość ciała dzięcioła zielonego wynosi od 30 do 36 cm, a rozpiętość skrzydeł od 45 do 51 cm. Ptaki podgatunku nominatywnego ważą od około 138 do 250 g.

2. Niełatwo jest odróżnić samca od samicy. Aby przekonać się o płci ptaka, trzeba przyjrzeć się „wąsom”. Pióra w okolicy kącików dzioba u samców są czerwone, samice nie posiadają takich wąsów. Młodociane osobniki są ubarwione podobnie jak dorosłe, na ich piórach można zauważyć dodatkowo ciemne plamy oraz prążki.

3. Dzięcioły zielone to ptaki, które mają naprawdę długie języki. Mogą sięgać nawet do 10 cm poza koniec dzioba. Języki tych ptaków są kleiste, co znacznie ułatwia zdobywanie pokarmu.

4. Podczas godów dzięcioły zielone są wyjątkowo głośne, a dźwięki, które się z nich wydobywają, można porównać do śmiechu. Odgłosy te można usłyszeć głównie o świcie.

5. Dzięcioł zielony lata nisko i szybko. Jest to ptak osiadły.

6. Ptaki te żywią się owadami. Nie pogardzą mrówkami, chętnie jedzą także ich larwy. W menu dzięcioła zielonego mogą znaleźć się też gąsienice, chrząszcze, pszczoły, owoce oraz różnego rodzaju nasiona.

7. Samice składają około 7 jaj, wysiadują je przez 19 dni. Po około 27 dniach potomstwo opuszcza gniazdo rodziców.

8. Dzięcioły zielone to monogamiści. Ptaki te zazwyczaj łączą się w pary na całe życie.

9. Ptaki te w Polsce są objęte czynną ochroną gatunkową.

10. Dzięcioły zielone zakładają gniazda w dziuplach, najczęściej wybierają topole i osiki. Urządzaniem zajmuje się zarówno samica, jak i samiec, a tworzenie tego dzieła może zająć nawet 4 tygodnie. Głębokość dziupli wynosi zazwyczaj do 45 cm.

11. Ptaki te tak jak większość unikają kontaktu z człowiekiem. Są raczej płochliwe i ostrożne.

12. Dzięcioła zielonego bardzo łatwo jest pomylić z dzięciołem zielonosiwym. Pokrewne gatunki ptaków to dzięcioł łuskobrzuchy, dzięcioł żółtoszyi, dzięcioł żółtoczuby, dzięcioł maskowy.

13. Dzięcioły zielone często przebywają na pniach w pozycji pionowej. Umożliwiają im to dwa palce skierowane do przodu i dwa skierowane do tyłu, a także sztywne pióra na ogonie. Dzięki temu dzięcioł ma naprawdę dobry chwyt.

14. Ptaki te pokonują odległości do trzech metrów posługując się skokami, z których każdy mierzy ponad 25 cm.

15. Największa populacja tych ptaków znajduje się w Europie Środkowej.

16. W poszukiwaniu mrówek, dzięcioł zielony jest w stanie rozkopać mrowiska nawet do 1 m głębokości.

17. W Polsce ptaki te można podziwiać na terenie całego kraju oprócz wyższych gór.

18. Dzięcioły zielone zimują w Polsce.

19. Jedną z najważniejszych cech wyglądu tych ptaków jest kuper w kolorze żółtym, który jest dobrze widoczny w locie.

20. W okresie zimowym dzięcioły zielone lubią „kąpać się” w śniegu. Po takiej kąpieli można zauważyć ślady skrzydeł.

21. W przypadku dzięciołów zielonych samiec i samica są podobnej wielkości.

22. W niektórych kulturach ptaki te są uważane za symbol mądrości i siły duchowej, a także radości życia. Niektórzy ludzie kojarzą dzięcioły zielone z równowagą i siłą. Nawet w Polsce w niektórych sklepach internetowych można kupić wisiorki z piórem dzięcioła zielonego, a nosząc taką ozdobę wyrazić swoją bliskość z naturą. Jej pasjonaci mogą być także zainteresowani obrazami przedstawiającymi dzięcioły zielone.

23. Dzięcioły zielone bywają nazywane latającymi lub skrzydlatymi mrówkojadami.

24. Dzięcioły mają pióra na nozdrzach, co skutecznie zapobiega wdychaniu cząsteczek drewna. W przypadku dzięciołów duże znaczenie mają także silne mięśnie w szyi umożliwiające wielokrotne uderzanie głową w drzewa. Takie działanie nie przyprawia ptaków o ból, mają bowiem dodatkowe mięśnie czaszki chroniące przed zranieniem. Dzięcioł może dziobać nawet 20 razy na sekundę!

25. Dzięcioł zielony jest większy i cięższy od dzięcioła dużego.

26. Dzięcioły potrafią poruszać się po poziomych gałązkach brzuchem do góry.

27. Większość dzięciołów bębni, dzięcioł zielony zaś robi to bardzo rzadko.

28. Chociaż w Polsce dzięcioły zielone występują w naprawdę wielu miejscach, zobaczenie ich na żywo nie zawsze jest łatwym zadaniem. Na szczęście można podziwiać zdjęcia tych wyjątkowych ptaków na niektórych blogach tematycznych, a nawet posłuchać odgłosów, jakie wydają dzięcioły zielone.

29. Dzięcioły zielone w odpowiednich warunkach mogą żyć nawet do 15 lat.

30. Kiedyś do podgatunków dzięcioła zielonego zaliczano też dzięcioła algierskiego i iberyjskiego, jednak teraz klasyfukuje się je jako odrębne gatunki ptaków.