Krowy highland to bardzo interesujące i cieszące się dużą popularnością zwierzęta. Jeżeli jednak myśli się o ich hodowli na poważnie, trzeba byłoby dowiedzieć się, jak wygląda ich żywienie i pielęgnacja. Warto też mieć świadomość tego, jakie są najważniejsze cechy krów highland.
Skąd pochodzi krowa highland?
Krowa highland często znana jest też pod nazwą highland cattle. Jeżeli chodzi o pochodzenie tego zwierzęcia, jego ojczyzną jest Szkocja. Co ciekawe, krowy tej rasy są znane już od tysiąca lat, co czyni je jednymi z najstarszych ras na całym świecie. Hodowla tych wyjątkowych zwierząt cieszy się dużą popularnością i nic nie wskazuje na to, by miała ona osłabnąć.
Jakie są najważniejsze cechy fizyczne krowy highland?
Krowy highland mają dość charakterystyczny wygląd. Na pierwszy rzut oka, uwagę zwracają ich majestatyczne rogi. Szacuje się, że mogą one osiągać długość aż jednego metra. Rogi te pełnią przede wszystkim funkcje obronne. Nie da się jednak ukryć, że są one wyjątkowo atrakcyjne pod względem wizualnym. Krowy tej rasy wyróżniają się też dzięki swojej gęstej sierści. Sierść również pełni ważną rolę. Przede wszystkim pozwala ona ogrzać się zwierzęciu. Krowy te pochodzą przecież z wyżyn Szkocji, gdzie temperatury powietrza w miesiącach zimowych mogą pozostawiać wiele do życzenia.
Gęsta sierść chroni nie tylko przed zimnem, ale i przed wilgocią. Warto mieć świadomość tego, że sierść krów highland składa się aż z dwóch warstw. Pierwszą z nich określa się mianem podszerstka, a drugą po prostu warstwą zewnętrzną. Jeśli chodzi o kolor sierści, może być ona różna. Szczególną popularnością cieszą się krowy posiadające sierść w kolorze rudym, ale nie brakuje też zwierząt o sierści w kolorze czerni czy bieli.
Jak zachowują się krowy rasy highland?
Potencjalnych hodowców interesuje nie tylko to, jak wyglądają krowy highland, ale również to, jaki mają temperament. Na szczęście, zwierzęta te należą do dość spokojnych. Ich temperament można określić nawet w miarę przyjaznego, co kontrastuje z majestatycznym wyglądem tych zwierząt. Warto nadmienić, że krowy tej rasy lubią kontakt z ludźmi i są do niego przyzwyczajone. Łatwo też można oswoić te zwierzaki. Przyjazny charakter krów ze Szkocji sprawia, że niektórzy decydują się na to, aby stały się one ich zwierzakiem towarzyszącym.
Jak pielęgnować krowy highland?
Krowy rasy highland wymagają odpowiedniej pielęgnacji, ale nie należą na szczęście do szczególnie skomplikowanych w hodowli. Wydaje się zatem, że mogą przypaść do gustu mało doświadczonym hodowcom. Krowę tę z powodzeniem można hodować na pastwiskach, bo świetnie radzi sobie z pozyskiwaniem żywności z naturalnych źródeł.
Kwestie zdrowotne
Większość hodowców będzie chciała wiedzieć, jak kształtują się kwestie zdrowotne u krów pochodzących z wyżyn Szkocji. Okazuje się, że krowy tej rasy mogą dożyć nawet do 25 lat. Przeważnie jednak czas ich życia jest nieco krótszy, bo oscyluje w granicach od 15 do 20 lat. Długowieczność krów rasy highland wynika w dużej mierze z faktu, iż są one genetycznie przystosowane do trudnych warunków. Posiadają też bardzo wysoką odporność na różnego rodzaju choroby. Dobrze radzą sobie też z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Mowa tu chociażby o stosunkowo niskich temperaturach.
Czy są to krowy mleczne?
Wiele osób może zadawać sobie pytanie o to, czy krowy rasy highland są krowami dającymi duże ilości mleka. Jak się okazuje, tak. Od krów pochodzących z terenów wyżynnych Szkocji można pozyskać naprawdę spore ilości mleka. To doskonała wiadomość dla osób, które przepadają za smakiem mleka oraz innych przetworów mlecznych.
Szkocka krowa jako towarzysz
Nie wszyscy wiedzą, ale krowa pochodząca z wyżyn Szkocji doskonale nadaje się jako zwierzę towarzyszące. Jak już zaznaczono wyżej, krowy rasy highland są przyjazne i bardzo ufne. Na uwagę zasługuje także wyjątkowo atrakcyjny wygląd takich krów. Nie sposób zaprzeczyć temu, że krowy ze Szkocji mogą spodobać się wielu osobom. Jeżeli dysponuje się przestrzenią, która pozwala na ich bezproblemową hodowlę, warto ją rozważyć. Zwierzak ten może naprawdę zżyć się z człowiekiem, a kontakt z taką krową może dać wiele satysfakcji.
Trzeba jednak liczyć się z tym, że krowa będzie wymagać regularnego wypasania. Jeśli nie ma się gdzie tego robić, hodowla krów rasy highland nie będzie niestety możliwa. Osoby, które posiadają dużych rozmiarów działkę, bez problemu jednak wygospodarują dla zwierząt odpowiedni fragment terenu na pastwisko. Trzeba też pamiętać o regularnym dojeniu krów. Na szczęście, można się tego w stosunkowo łatwy sposób nauczyć. To dobra wiadomość dla każdego, kto na poważnie myśli o hodowli szkockich krów.