You are currently viewing Czy znasz te ciekawostki o kolibrach?
fot. Pixabay

Kolibry kojarzone są przede wszystkim, z tym że charakteryzują się przepięknym wyglądem. Należy uznać je za bardzo subtelne i delikatne. Warto poznać inne interesujące fakty o tych ptakach.

1. Komunikacja

Kolibry komunikują się z innymi przedstawicielami swojego gatunku w bardzo ciekawy sposób. Mowa tu bowiem o bardzo intensywnym trzepocie skrzydeł. Z tego powodu określa się je mianem szumiących ptaków.

2. Najmniejsze ptaki

Kolibr
fot. Pierre Lemos | Unsplash

Kolibry są uważane za najmniejsze, najdrobniejsze ptaki na całym świecie. Niektórzy przyrównują je wręcz do motyli czy owadów. Nie należy jednak zapominać o tym, że są to w stu procentach ptaki.

3. Latają do tyłu

Kolibry są wyjątkowe pod wieloma względami. Jak się okazuje, jednym z nich jest umiejętność poruszania się do tyłu. Nikogo nie powinno zatem zaskoczyć to, że będą one latać do tyłu.

4. Zużycie tlenu

Jako że kolibry poruszają skrzydłami wyjątkowo intensywnie, zużywają mnóstwo energii i siły w trakcie swojego lotu. Oznacza to, że zużywają one tlen w bardzo dużych ilościach.

5. Większe samice

Uważa się, że samice kolibrów są nieco większe niż samce. Jest to dość nietypowe, ponieważ w większości przypadków, to samce są większe od samic.

6. Pożywienie

Kolibry mają dość różnorodne menu. Raczej nikogo nie zdziwi jednak to, że pożywiają się one głównie nektarem pozyskiwanym z kwiatów. Nie wzgardzą też owadami czy drobnymi bezkręgowcami.

7. 90 razy na sekundę

Jak już zaznaczono wyżej, kolibry bardzo często machają swoimi skrzydłami. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że machają one owymi skrzydłami blisko 90 razy na sekundę.

8. Krótkie nogi

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale kolibry posiadają niesamowicie krótkie nogi. Jak się okazuje, kończyny są tak krótkie, że nie są w stanie poruszać się na nich.

9. Opieka nad potomstwem

Co ciekawe, w opiece nad potomstwem biorą udział tylko i wyłącznie samice. To one troszczą się o to, aby małym koliberkom niczego nie zabrakło. One są też odpowiedzialne za budowanie gniazd.

10. Malutkie gniazda

Samica kolibra skrupulatnie buduje gniazdo, w którym przyjdą na świat pisklęta. Jak się okazuje, gniazdo kolibrów posiada rozmiar przypominający orzecha włoskiego. Powstaje przede wszystkim z mchu.

11. Ciekawy język

Język kolibrów jest uznawany za naprawdę wyjątkowy. Jak się okazuje, na język tych ptaków składają się dwie rurki. Kiedy koliber przystępuje do spożywania pokarmu, rurki rozgałęziają się w charakterystyczny sposób.

12. Dwa barwniki

Co dość intrygujące, pióra kolibrów mają jedynie dwa barwniki: brązowy oraz czarny. Jak to więc możliwe, że postrzegamy je jako kolorowe ptaki? Otóż okazuje się, że ich pióra posiadają możliwość rozszczepiania światła.

13. Zawrotne odległości

Jak się okazuje, niektórzy przedstawiciele gatunku kolibra mogą pokonywać bardzo znaczące odległości. Czasami udaje im się nawet pokonać odległość 8000 kilometrów.

14. Liczba piór

Liczba piór kolibra jest zaskakująco niewielka. Otóż okazuje się, że ptaki te liczą sobie od 1000 do 1500 piór. Niektórzy mogą myśleć, że to dużo, ale pod względem liczby piór na tle innych ptaków koliber wypada dość marnie.

15. Najdłuższa migracja

Koliber ryży, jeden z przedstawicieli gatunku kolibra może poszczycić się tym, że posiada najdłuższą migrację. Jest w stanie przelecieć blisko 3000 mil do celu.

16. Długość życia

Długość życia kolibrów jest dość zróżnicowana. Ptaki te mogą żyć od 3 do aż 12 lat. Bardzo wiele zależy jednak od siedliska kolibrów oraz od tego, czy mają zapewniony stały dostęp do pokarmu.

17. Agresywne

Wydawać by się mogło, że z uwagi na swoje niewielkie rozmiary, kolibry nie należą do ptaków agresywnych. Jak się jednak okazuje, prawda jest zupełnie inna. Są w stanie zaatakować nawet o wiele większe od siebie gatunki ptaków. Mowa tu na przykład o srokach. Wszystko po to, aby bronić zaciekle swojego terytorium.

18. Występowanie

Poszczególne gatunki kolibrów występują na terenie tak zwanego Nowego Świata. Nie spotkamy ich zatem choćby w Europie, a więc również i w Polsce. Można jednak podziwiać je w niektórych ogrodach zoologicznych.

19. Brak węchu, doskonały wzrok

Kolibry należą do tych gatunków ptaków, które mogą poszczycić się wyjątkowo doskonałym wzrokiem. To właśnie on w dużej mierze umożliwia im zdobywanie pożywienia oraz ewentualne wyłapywanie zagrożeń. Jak się jednak okazuje, ptaki te nie posiadają zmysłu węchu. Wydaje się jednak, że z uwagi na bardzo dobry wzrok, nie posiadają większych powodów do tego, by narzekać.

20. Gatunki hybrydowe

Co dość interesujące, poszczególne gatunki kolibrów mogą rozmnażać się między sobą. W ten oto sposób powstawać mogą przeróżne i ciekawe hybrydy.

21. Najmniejszy z kolibrów

Wszystkie gatunki kolibrów są niezwykle małe i to przede wszystkim z tego są znane. Za najmniejszego przedstawiciela tego gatunku uchodzi jednak ten o nazwie koliberek kalifornijski. Ma on niecałe trzy cale długości.

22. Liczba gatunków

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak liczne są gatunki kolibrów. Otóż okazuje się, że na całym świecie spotkać można aż 325 gatunków tych wyjątkowych i przepięknych stworzeń.

23. Wyjątkowe pióra

Kolorowe piórka kolibrów należy uznać pod wieloma względami za wyjątkowe. Co dość intrygujące, aby mogły właściwie służyć ptakom, muszą regularnie moknąć.

24. Piękne i wytworne

Kolibry w dość jednoznaczny sposób kojarzą się nam z pięknem i elegancją. Są niezwykle wytworne i prezentują się szczególnie uroczo, gdy latają pobierając nektar z kwiatów.

25. Duża aktywność dobowa

Kolibry wykazują wyjątkowo dużą aktywność dobową. Z tego też względu są one zmuszone do tego, aby zjadać dwukrotnie więcej niż ważą.

26. Terytorialne

Zdecydowana większość przedstawicieli gatunku może zostać określona mianem terytorialnej. Szczególnie mocno jest to widoczne u samców, którym bardzo zależy na posiadaniu własnego terytorium.

27. Zawrotna prędkość

Wszystkie gatunki kolibrów mogą poszczycić się tym, że poruszają się z naprawdę zawrotną prędkością. Jak się jednak okazuje, wyróżnia się pod tym względem koliberek żarogłowy, który porusza się z prędkością 80 km/h.

28. Szybkie bicie serca

Skrzydła kolibra poruszają się bardzo szybko, ale to samo można by powiedzieć o jego sercu. Uważa się bowiem, że jest ono w stanie wydać blisko 1260 uderzeń na minutę.

29. Charakterystyczny trzepot

Skrzydła kolibra wydają charakterystyczny dźwięk. Ich trzepot jest bardzo głośny, a to wszystko z tego względu, że trzepią one skrzydłami niesamowicie szybko.

30. Najzwinniejsze

Kolibry uznawane są dość powszechnie za najbardziej zwinne ptaki na całym świecie. Poruszają się one z niesamowitą gracją oraz z wrodzoną elegancją.