You are currently viewing Mini kozy: Wszystko na ich temat

Koza to jedno z popularniejszych zwierząt hodowlanych. Nie każdy wie jednak, że istnieją także kozy miniaturki. Warto dowiedzieć się czegoś na ich temat, bo są to naprawdę ciekawe i fascynujące zwierzęta.

Mini kozy – najważniejsze informacje

Mini kozy osiągają niezbyt dużą wysokość. Dorosłemu człowiekowi sięgają one zazwyczaj najwyżej kolan. Mierzą zatem sobie niecały metr. Jeżeli chodzi zaś o wagę kóz miniaturek, zazwyczaj nie przekracza ona trzydziestu kilogramów. Mini kozy nie są zbyt skomplikowane w opiece i pielęgnacji, dlatego z powodzeniem mogą zająć się nimi nawet osoby mało doświadczone.

Jak dokładnie wyglądają mini kózki?

Jak już zaznaczono wyżej, mini kozy nie należą do zwierząt dużych ani też szczególnie ciężkich. Jeśli chodzi zaś o ich kolor, sprawa prezentuje się dość ciekawe. Okazuje się bowiem, że umaszczenie takich zwierzaków może być naprawdę bardzo różne. W zależności od osobistych upodobań można zdecydować się na zakupienie kozy o jednolitym umaszczeniu, a także na zakupienie zwierzęcia wielobarwnego. Zarówno łaciate, jak i jednobarwne kózki należą do wyjątkowo pięknych i niezwykle radosnych zwierząt.

Choroby mini kóz

Troska o mini kozy nie należy do jakichś szczególnie skomplikowanych. To dobra wiadomość dla każdego, kto chce posiadać te piękne zwierzęta. Jeżeli zapewni się im odpowiednie żywienie oraz świeżą wodę, najprawdopodobniej nie będą wcale bądź często chorowały. Jeżeli dostrzeże się u mini kozy jakieś niepokojące objawy, należy jednak skonsultować się z lekarzem weterynarii. Na szczęście, wiele objawów wynika po prostu z niewłaściwego żywienia kozy. Może być ona wówczas pobudzona, a także niespokojna. Jeżeli jednak po wdrożeniu właściwych nawyków stan mini kozy nie poprawia się, najlepiej będzie udać się na konsultację weterynaryjną.

Jak przebiega rozród mini kóz?

Kozy miniaturki bardzo szybko osiągają pełną dojrzałość płciową. W przypadku samców zajmuje to pięć miesięcy, a w przypadku samic osiem. Kózka już mniej więcej po roku jest więc zdolna do wydania na świat potomstwa. Najczęściej wydaje ona na świat jednego bądź dwa maluchy. Poród zazwyczaj nie jest szczególnie skomplikowany, ale warto go nadzorować, zwłaszcza jeśli to pierwszy poród kózki. Co ciekawe, mini koza nie musi

Higiena mini kózek

Doskonała wiadomość jest taka, że pielęgnacja mini kóz nie jest jakaś szczególnie skomplikowana. Nie jest konieczne strzyżenie zwierzaków, a na dodatek nie jest konieczne ich regularne mycie. Koza miniaturka w wystarczający sposób dba bowiem o swoją higienę osobistą. Jeśli jednak z jakichś względów zwierzę mocno się ubrudzi, zasadna może okazać się kąpiel. Kózkę należy wykąpać w letniej wodzie. Nie powinna być ona pod żadnym względem lodowata ani gorąca. Ponadto, przy kąpieli nie powinno pomagać zbyt wiele osób. W przeciwnym bowiem razie zwierzę może po prostu się przestraszyć. Jeśli myjemy mini kozę, najlepiej będzie wykorzystać do mycia szampon dla koni. Można zakupić go w specjalistycznych sklepach zoologicznych, zarówno stacjonarnie, jak i drogą internetową.

Żywienie mini kóz

Mini kozy nie są szczególnie wymagające, jeżeli chodzi o ich żywienie. Wydaje się, że najlepiej będzie zapewnić im dostęp do świeżej trawy. Jeśli mieszkamy na wsi, nie powinno być żadnych większych problemów. Kózce miniaturce wystarczy zapewnić kawałek łąki, która to posłuży jej za pastwisko. Zwierzę będzie spożywało różne rodzaje traw, a my będziemy mogli cieszyć się równo przystrzyżonym trawnikiem. Nieco problematyczne może okazać się żywienie kóz w miesiącach jesiennych i zimowych. Niemniej jednak nawet wtedy powinniśmy sobie poradzić bez większych problemów. Wystarczy zapewnić kozie dostęp do siana. Jego źródłem powinny być różnego rodzaju trawy. Można z powodzeniem suszyć je w obórce. Mini kózki mogą spożywać także różne warzywa, takie jak, chociażby buraki pastewne czy też obierki z ziemniaków. Warto jednak nadmienić, że obierki z ziemniaków powinny zostać wcześniej podgotowane. W przeciwnym bowiem razie nie będą nadawały się do spożycia przez zwierzęta. Mini kózkom można też podawać specjalistyczną paszę z dodatkami, zwłaszcza jeśli występują u nich okresowo jakieś problemy z niedoborami witaminowymi. W celu jej dobrania najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Pojenie kóz miniaturek

Jeżeli chodzi o pojenie mini kóz, sprawa również nie prezentuje się zbyt skomplikowanie. Zwierzęta te piją wodę, która koniecznie powinna być świeża. Podawanie zwierzęciu nieświeżej wody mogłoby bowiem przyczynić się do pogorszenia jej zdrowia oraz samopoczucia. Koza miniaturka wypija kilka litrów wody dziennie, szczególnie dużo w letnie popołudnia. Wydaje się zatem, że najlepiej będzie zapewnić zwierzęciu stały dostęp do świeżej wody. Wówczas nie wystąpią problemy związane z niedoborem płynów u kózki miniaturki. Warto zaznaczyć, że mogłoby to okazać się dość niebezpieczne w skutkach.