You are currently viewing Mini świnka wietnamska – opis, cena, siedlisko, co jedzą

Mini świnki wietnamskie cieszą się całkiem sporym zainteresowaniem. Zanim jednak rozpocznie się swoją przygodę z hodowaniem tego zwierzątka, warto byłoby najpierw czegoś się o nim dowiedzieć. Przydatne będą informacje o cechach charakterystycznych takiego zwierzęcia, a także o jego cenie czy sposobie żywienia.

Świnka wietnamska – pochodzenie

Mini świnki wietnamskie zostały sprowadzone do Europy jeszcze w latach 60 XIX wieku. Na początku cieszyła się popularnością na Węgrzech, dopiero potem zaczęła pojawiać się w innych krajach Starego Kontynentu. Współcześnie panuje naprawdę duża moda na posiadanie miniaturowych świnek różnych ras, także wietnamskich. Trzeba jednak liczyć się z tym, że świnka powinna być zakupiona z pewnego źródła. W przeciwnym bowiem razie nietrudno o oszustwo. Nie brakuje przypadków, w których osoba zainteresowana kupuje świnkę, która miała być miniaturką, a okazała się klasyczną świnią. Warto także zdawać sobie sprawę z faktu, iż cena mini świnki wietnamskiej może sięgać kilkuset złotych.

Jak wygląda mini świnka wietnamska?

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, jak właściwie wygląda mini świnka wietnamska. Otóż okazuje się, że takie zwierzątko jest niewielkie, natomiast wiele osób może być mimo wszystko zaskoczonych wymiarami oraz wagą takiej świnki. Okazuje się bowiem, że może ona osiągnąć wagę nawet 60 kilogramów. Wiele zależy jednak od konkretnego zwierzęcia. Zdarzają się o wiele mniejsze osobniki. Jeśli chodzi zaś o wymiary zwierzaka, mini świnka wietnamska osiąga najczęściej wysokość 50 cm.

Żywienie świnki wietnamskiej

Dobra wiadomość dla osób, które marzą o mini śwince wietnamskiej jest taka, że zwierzęta te należą do wszystkożernych. Można zatem liczyć na to, że żywienie świnki nie będzie należeć do problematycznych. Świnkę wietnamską można odżywiać specjalną karmą, dostępną w sklepach zoologicznych. Zwierzęciu można też zaserwować owoce oraz warzywa różnego rodzaju. To właśnie one powinny stanowić około 70 procent diety zwierzaka. Niestety, świnki wietnamskie należą do dość żarłocznych. Trzeba zatem liczyć się z tym, że mogą mieć problemy z niestrawnością oraz nadwagą. W żadnym razie nie powinno się ich przekarmiać! Mini świnka wietnamska potrzebuje też stałego kontaktu do wody pitnej, koniecznie świeżej! Odwodnienie mogłoby bowiem okazać się dla niej dosyć groźne w skutkach.

Zachowanie świnki wietnamskiej

Świnki wietnamskie miniatury należą do przyjaznych zwierząt. Nie trzeba zatem obawiać się o to, że zwierzak będzie nieufny i nietowarzyski. Z mini świnką można nawiązać naprawdę bliską więź i może stać się ona naszą przyjaciółką. Zazwyczaj trzeba jednak dać jej trochę czasu, aby mogła się do nas przywiązać. Warto także nauczyć zwierzę tego, co może, a czego nie. Świnki miniatury mają bowiem tendencję do naginania i przekraczania granic. Jeżeli pojawią się problemy behawioralne, warto porozmawiać z behawiorystą.

Jakie warunki należy zapewnić śwince wietnamskiej?

Mini świnka wietnamska, aby mogła harmonijnie się rozwijać, potrzebuje odpowiednich warunków. Najważniejsze jest oczywiście zapewnienie jej właściwie zbilansowanej diety. Stały dostęp do pożywienia i świeżej wody pitnej to absolutna podstawa. Dobra wiadomość jest taka, że zwierzę to bardzo mocno dba o swoją higienę. Mini świnka wietnamska może zatem poradzić sobie z nauką załatwiania się w wyznaczonym do tego miejscu, na przykład w kuwecie. Właściciel mini świnki nie musi obawiać się o przykry zapach czy bałagan związany z zachowaniem świnki. Zwierzęta te są bardzo inteligentne i szybko uczą się przestrzegania zasad, o ile tylko zostaną im przekazane w sposób jasny i klarowny.

Czy mini świnkę wietnamską można nauczyć sztuczek?

Jak zaznaczono wyżej, mini świnki wietnamskie należą do zwierząt wyjątkowo bystrych i inteligentnych. Z tego też względu, istnieje duża szansa na nauczenie ich pewnych sztuczek. Mogą poddawać się tresurze o wiele łatwiej niż psy czy koty, choć nie jest to regułą. Wiele zależy bowiem od konkretnego przypadku. Najlepiej będzie uczyć świnkę od samego początku, gdy jest jeszcze malutka. Wówczas powinna przyswajać nowe umiejętności w dość szybkim tempie. Później może już być różnie.

Jaka jest długość życia mini świnek wietnamskich?

Mini świnki wietnamskie mogą cieszyć nas swoją obecnością przez dość długi czas. Okazuje się bowiem, że średnia długość ich życia oscyluje w granicach od 10 do 13 lat. Zdarza się jednak, że niektóre osobniki żyją krócej bądź dłużej. Wiele zależy od tego, jakie warunki zapewnimy śwince. Niestety, nie da się przewidzieć tego, czy konkretne zwierzę będzie rozwijało się harmonijnie i bezproblemowo. Niemniej jednak, zadbana świnka miniaturka nie powinna mieć większych kłopotów ze zdrowiem. Jeżeli jednak cokolwiek w jej zachowaniu czy wyglądzie będzie nas niepokoić, szybko udajmy się do weterynarza.