You are currently viewing Tajemnice głębin: Co jedzą wieloryby?

Wieloryby należą do rzędu waleni i są największymi zwierzętami zamieszkującymi naszą planetę. Choć pod wieloma względami przypominają ryby, to tak naprawdę są ssakami żyjącymi w morzach i oceanach. Na świecie istnieje około osiemdziesięciu gatunków tych wyjątkowych zwierząt. Czym się odżywiają?

Podstawowa dieta wielorybów

Wieloryby należą do największych ssaków żyjących na świecie i dlatego może dziwić fakt, iż większość z nich odżywia się przede wszystkim planktonem, czyli niewielkimi organizmami unoszącymi się w wodzie. Żeby jednak spełnić dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, muszą pozyskać ogromne ilości planktonu.

Przykładem może być płetwal błękitny, uchodzący za największego walenia. Długość dorosłego osobnika może sięgać niespełna trzydziestu metrów, a jego waga może wynosić nawet ponad sto ton. To wyjątkowe zwierzę jest w stanie każdego dnia przyjąć nawet do czterech ton planktonu, który przesiewa za pomocą fiszbin.

Dzięki nim jest w stanie przefiltrowywać pożywienie i oddzielać je od słonej wody. Satysfakcjonujące ilości tych niewielkich organizmów znajdują się przede wszystkim w wodach podbiegunowych i to właśnie w tych rejonach najczęściej można zaobserwować te niesamowite zwierzęta.

Pożywienie pozyskuje poprzez nurkowanie na dużych głębokościach. W ich podstawowej diecie znajdują się również niewielkie ryby, które połykają wraz z planktonem.

Czy wieloryby jedzą owoce i warzywa?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że wieloryby żywią się wyłącznie tym, co znajdą w swoim środowisku naturalnym. Warzywa i owoce zdecydowanie nie należą do przekąsek, po które powinny sięgać. W diecie wielorybów pojawiają się przede wszystkim morskie rozmaitości. Każdy pokarm pochodzący z lądu nie powinien znajdować się w diecie wielorybów.

Co jedzą małe wieloryby?

Długość ciąży samicy wieloryba jest uzależniona od poszczególnych gatunków. Dla przykładu, ciąża płetwala błękitnego trwa około jedenastu miesięcy, a z kolei ciąża białuchy arktycznej trwa od dwunastu do czternastu miesięcy. Młody wieloryb w początkowej fazie życia odżywia się wyłącznie mlekiem matki.

Potrafi każdego dnia wypić nawet do kilkuset litrów mleka. Przez pierwsze miesiące życia młody wieloryb bardzo szybko przybiera na wadze. Szacuje się, że masa jego ciała może zwiększać się z godziny na godzinę nawet o kilka kilogramów. Warto wspomnieć, że mleko wieloryba cieszy się bardzo dużą zawartością tłuszczu.

Jego poziom może sięgać nawet 50%, a samo mleko ma konsystencję bardzo gęstej pasty. Sposób karmienia dla naukowców wciąż nie jest do końca znany. Budowa ciała wieloryba oraz aparat gębowy młodych pozwala jednak sądzić, że samice wstrzykują pokarm maluchom do pyska.

Co jedzą poszczególne gatunki wielorybów?

Zdecydowana większość wielorybów wyposażona jest w fiszbiny, czyli wielkie rogowe płyty wyrastające z podniebienia. Długość fiszbin może osiągać nawet do czterech metrów. Tego rodzaju fiszbiny tylko w pewnym sensie zastępują zęby. Przede wszystkim nie służą do przeżuwania, ale odfiltrowywania pokarmu ze słonej wody.

Jednym z kilku wyjątków wśród wielorybów jest kaszalot, będący obecnie jedynym przedstawicielem gatunku, który posiada zęby. Kaszaloty należą do podrzędu zębowców. Zupełnie inaczej skonstruowany aparat gębowy powoduje, że dieta kaszalotów znacząco rózni się od diety pozostałych wielorybów.

Nie bez znaczenia pozostają również gabaryty zwierzęcia, którego długość może wynosić nawet do 16 metrów. Kaszaloty są w gruncie rzeczy bardzo zwinnymi drapieżnikami. W ich podstawowej diecie znajdują się przede wszystkim głowonogi, czyli morskie mięczaki. Nie pogardzą zarówno małymi, jak i średniej wielkości rybami, które stanowią dla nich bardzo cenne źródło niezbędnych minerałów.

Naukowcy zaobserwowali, że kaszaloty w szczególności ukochały sobie kałamarnice wielkie. Dorosły osobnik potrafi liczyć sobie od kilku do kilkunastu metrów długości, aczkolwiek w zetknięciu z kaszalotem, kałamarnice na ogół nie mają najmniejszych szans.

Odnotowano również przypadki kaszalotów polujących na średniej wielkości rekiny. Kogia płaskonosa zwana również kaszalotem kieszonkowym, jest najmniejszym wielorybem świata. Długość dorosłego osobnika najczęściej nie przekracza trzech metrów.

Z oczywistych względów jej wrogiem naturalnym może być sam kaszalot. Kogia płaskonosa żywi się przede wszystkim niewielkimi krabami i kałamarnicami. To stosunkowo niewielkie zwierzę jak na walenia, posiada dosyć długie i lekko zakrzywione zęby. Taki aprat gębowy pozwala przeprowadzać skuteczne ataki na znacznie mniejsze stworzenia zamieszkujące podwodny świat.

Czy wieloryb może zjeść człowieka?

Wieloryby należą do największych ssaków na świecie i w związku z tym nie sposób nie odczuwać przed nimi respektu. Należy jednak pamiętać, że są jednocześnie jednymi z najłagodniejszych zwierząt na świecie. Nie traktują człowieka jako potencjalnej ofiary czy nieoczekiwanego posiłku. W przeciwieństwie do rekinów, nie reagują agresywnie w kontakcie z człowiekiem, aczkolwiek nie oznacza to, że w historii nie odnotowano dziwnych wypadków.

Przykładem może być mieszkaniec Stanów Zjednoczonych, który podczas nurkowania został połknięty przez wielkiego wieloryba. Na szczęście wszystko skończyło się bez uszczerbku na zdrowiu, a wieloryb sam zdecydował się już po chwili wypluć niespodziewaną zdobycz.