Węże zbożowe na wolności występują przede wszystkim w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Odznaczają się charakterystycznym ubarwieniem, które najczęściej odznacza się pomarańczowo-brązowymi kolorami, aczkolwiek zarejestrowano węże zbożowe w nieco bardziej stonowanej, bo szarej tonacji. Te wyjątkowe węże cieszą się sporym zainteresowaniem hodowców i bardzo często są wybierane w charakterze zwierzęcia domowego. Co warto wiedzieć o ich nawykach żywieniowych?
Podstawowa dieta żywieniowa węży zbożowych
Co jedzą węże zbożowe żyjące na wolności? Najchętniej polują na niewielkie gryzonie, które stanowią dla nich źródło bardzo wielu cennych witamin i składników odżywczych. Ich rarytasem są niewielkie myszy, które połykają w całości, by w kolejnych dniach na spokojnie trawić swoją ofiarę. Nie pogardzą również pisklętami, mniejszymi od siebie wężami oraz jaszczurkami. Jeżeli tylko nadarzy się okazja, sięgnie także po żabę. Trzeba zatem przyznać, że dieta tego wyjątkowego węża jest bardzo urozmaicona, ale jednocześnie uzależniona od dostępności na danym terenie. Węże zbożowe są drapieżnikami, dlatego praktycznie cała dieta żywieniowa składa się z innych stworzeń.
Czym karmić węże zbożowe w hodowli?
Węże zbożowe zyskały bardzo dużą popularność wśród pasjonatów i hodowców. Odznaczają się pięknym ubarwieniem i nie sprawiają większych problemów w warunkach domowych. Bardzo ważnym jest jednak, aby pamiętać, że te piękne zwierzęta nie są przystosowane do przyjmowania gotowych mieszanek żywieniowych. Nie ma takiego pokarmu, który mógłby z powodzeniem zastąpić wężowi przysmak w postaci żywej istoty. To bardzo ważna informacja dla osób, które mogą mieć opory przed karmieniem pupila innymi zwierzętami. Dieta hodowlanych węży zbożowych wymaga poświęcenia innej istoty. Niewielkie gryzonie powinny być podawane raz na dwa lub trzy tygodnie w przypadku dorosłych osobników.
Małe węże trzeba karmić nieco częściej, bo aż dwa razy w tygodniu. Eksperci uważają, że ofiara węża nie powinna przekraczać jednej dziesiątej jego wagi. Nie powinna być również zbyt obszerna, by nie sprawić wężowi problemów podczas konsumowania. N
Najlepszym sposobem będzie podawanie żywego pokarmu, choć można również spróbować podać pupilowi martwe zwierzę. W ten sposób na pewno uda się uniknąć zaciekłej walki, w trakcie której wąż może zostać poraniony. Nie należy się jednak obawiać takich sytuacji w przypadku mysich osesków, dlatego są one najczęstszym wyborem dla wielu hodowców. Starszym osobnikom można podawać nieco podrośnięte myszy, a nawet niewielkie szczury.
Czy wężom zbożowym można podawać surowe lub gotowane mięso?
Zbożowe węże są drapieżnikami, a idealne warunki w terrarium powinny przypominać te naturalne. Podawanie mięsa gotowanego w jakiejkolwiek formie nie jest wobec tego dobrym pomysłem. Węże zbożowe potrębują żywego lub martwego pokarmu, który będą mogły przez kolejne tygodnie trawić. Zdecydowanie odradza się podawania innych zamienników, gdyż mogą one niekorzystnie wpłynąć na ich samopoczucie i zdrowie.
Czy wężom zbożowym można podawać owoce i warzywa?
Mogłoby się zdawać, że warzywa i owoce to składniki diety, które w żadnym wypadku nie będą w stanie zaszkodzić zdrowiu. W przypadku węży zbożowych sytuacja prezentuje się jednak zgoła odmiennie. Zwierzęta te są drapieżnikami i należą do grupy mięsożernych. Ich układy trawienne nie są przystosowane do trawienia roślinnych treści. Szczerze mówiąc, tego rodzaju przekąski nie stanowią dla nich żadnej atrakcji i z pewnością wąż nie zainteresuje się takim pokarmem. Nie należy jednak prowokować węża do podjęcia takiej próby. Owoce i warzywa nie stanowią dla tych zwierząt żadnej wartości. Mogą jednak poważnie zaszkodzić ich zdrowiu.
Wąż zbożowy – czego potrzebuje, by cieszyć się dobrym samopoczuciem?
Odpowiednia dieta żywieniowa to absolutna podstawa. Tylko dzięki niej wąż będzie w stanie prawidłowo się rozwijać i jednocześnie cieszyć się końskim zdrowiem. Hodowcy przymierzający się do zakupu węża zbożowego powinni w pierwszej kolejności sprawdzić, czy są w stanie zapewnić im odpowiednie warunki. Poza prawidłowym żywieniem liczą się również inne aspekty. Przymierzając się do zakupu węża zbożowego trzeba jednocześnie zaopatrzyć się w terrarium o odpowiedniej wielkości, w którym zwierzę będzie czuło się swobodnie. Szacuje się, że terrarium przeznaczone dla jednego osobnika powinno przekraczać osiemdziesiąt litrów. Gatunek ten potrzebuje przestrzeni, ale także elementów, które będą nawiązaniem do jego naturalnego środowiska. Kamienie oraz gałęzie będą wobec tego częścią wyposażenia, którego nie może zabraknąć w terrarium.
Równie ważna jest temperatura panująca w terrarium, która powinna wahać się między 25-18 stopniami. Zdecydowanie należy unikać wszelkich źródeł ciepła, na których wąż mógłby się położyć. Takie elementy mogą być niebezpieczne dla zwierzęcia. W kwestii diety należy sięgać po pokarm pochodzący ze sprawdzonych źródeł, a także stosować się do wytycznych uwzględniających wiek oraz wielkość węża. Tylko w ten sposób zapewnimy mu odpowiednie warunki i dobre samopoczucie.