You are currently viewing 10 Zaskakujących Ciekawostek o Żyrafach

Żyrafy to bardzo piękne, majestatyczne stworzenia, które wzbudzają zaciekawienie oraz zachwyt dzieci. Dobrze byłoby więc zapoznać pociechy z interesującymi faktami na ich temat. Jak się bowiem okazuje, ciekawostek o żyrafach nie brakuje, a niektóre z nich mogą okazać się naprawdę zaskakujące, nawet dla osób dorosłych.

1. Sprawni przeżuwacze

Co interesujące, żyrafy są doskonałymi przeżuwaczami. Przede wszystkim najpierw starannie gryzą każdy kęs pokarmu. Po jego przeżuciu, pokarm trafia do żołądka. Tam jednak ulega jedynie połowicznemu strawieniu. Następnie, pokarm ten po raz kolejny trafia do jamy ustnej żyrafy i właśnie tutaj zostaje znowu starannie przez zwierzę przeżuty.

2. Długi język

Żyrafy mają nie tylko długie kończyny oraz szyje, ale również i języki. Okazuje się, że język tego zwierzęcia może mieć nawet pół metra długości! Pozwala to między innymi na to, aby żyrafa mogła sobie wyczyścić językiem uszy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że żyrafy bardzo mocno troszczą się o swoją higienę osobistą, a długi język znacząco im to ułatwia.

3. Miłośniczki akacji

Żyrafy odżywiają się przede wszystkim liśćmi akacji. Nie bez powodu wybrały sobie one właśnie tego rodzaju pokarm. Okazuje się bowiem, że liście akacjowe znajdują się wyjątkowo wysoko. Z tego właśnie względu, nie są one dostępne dla zdecydowanej większości innych zwierząt. Żyrafy, dzięki swoim długim szyjom bez trudu sięgają do liści akacji i mogą delektować się nimi bez obaw o to, że uprzedzi je jakiś inny gatunek. Cóż, może zrobić to najwyżej jakaś inna żyrafa.

4. Wysokociśnieniowcy

Żyrafy mają bardzo wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Jest to jednocześnie najwyższe ciśnienie tętnicze u wszystkich znanych nam obecnie ssaków. Wynosi ono z reguły 280/180 w stanie spoczynku. Jest zatem dwa razy wyższe od tego, które uchodzi za normę u człowieka. Nie ma się temu co dziwić, ponieważ żyrafy mają naprawdę ogromne serce o wadze blisko 11 kilogramów. Jest ono w stanie pompować 4 litry krwi na minutę.

5. Krótki sen

Żyrafy nie należą z pewnością do leniwych. Nie kochają też spać. Wydaje się jednak, że ich organizmy wcale nie mają takich potrzeb. Okazuje się bowiem, że żyrafy śpią bardzo niewiele w ciągu doby. Czas ich snu oscyluje w granicach 30 minut do dwóch godzin. Trzeba przyznać, że pozwala im to w dużej mierze na zachowanie bezpieczeństwa, ponieważ są wówczas o wiele mniej narażone na ataki drapieżników. Śpiąca żyrafa jest bowiem wyjątkowo bezbronna i niemalże niezdolna do odparcia ataku.

6. Zaskakujący poród

Ciąża żyraf trwa dłużej niż chociażby ciąża człowieka, ponieważ aż piętnaście miesięcy. Sam poród przebiega zaś w pozycji stojącej. Młode musi zatem liczyć się z tym, że upadnie na ziemię z wysokości blisko dwóch metrów. Niestety, wiele młodych nie dożyje do dorosłości, z uwagi na ataki drapieżników. Te, którym się uda są jednak w dość dobrej sytuacji. Wśród drapieżników, które zagrażają dorosłym osobnikom tych zwierząt wyróżnić można bowiem jedynie lwy.

7. Walka fair play

Wiele gatunków ssaków zaciekle walczy o pozyskanie względów płci przeciwnej. Najczęściej robią to oczywiście samcy. Jak się jednak okazuje, żyrafy walczą tylko i wyłącznie wedle zasad fair play. Dotyczy to także walk o terytorium. Dwoje młodych, zbliżonych wagowo samców chętnie rozpocznie walkę. Potężny samiec nie zaatakuje jednak słabszego czy schorowanego osobnika.

8. Termoregulacyjne szyje

Nie każdy wie, ale charakterystyczne długie szyje oraz kończyny żyraf pełnią bardzo ważne funkcje termoregulacyjne. Dzięki nim, głowa jest wyjątkowo oddalona od ziemi, która może być mocno nagrzana od intensywnych promieni słonecznych. Nie sposób bowiem zaprzeczyć temu, że piękne żyrafy żyją w środowisku wysokich temperatur powietrza.

9. Święto żyraf

Żyrafy mają swoje święto. Okazuje się bowiem, że dokładnie dnia 21 czerwca obchodzony jest tak zwany Światowy Dzień Żyraf. Wiele osób mogłoby jednak zastanawiać się nad tym, czy data ta jest przypadkowa. Otóż jak się okazuje, niekoniecznie. 21 czerwca mamy przecież najdłuższy dzień w roku, natomiast żyrafy należą do najwyższych ssaków.

10. Życie w wielu krajach

Żyrafy są ssakami, które zamieszkują różne kraje świata. I tak, żyrafy kenijskie występują przede wszystkim w Kenii, jak również w większości Tanzanii. Jeśli chodzi zaś o żyrafy siatkowane, można spotkać je zwłaszcza na północy i wschodzie Kenii. Żyrafa angolska żyje zaś przede wszystkim w północnej Namibii oraz w Botswanie. Jeżeli chodzi zaś o żyrafy południowe, można będzie spotkać te ssaki głównie na pograniczu Republiki Południowej Afryki oraz Zimbabwe i Mozambiku. Żyrafy Rothschilda możemy podziwiać zaś, oczywiście jeśli dopisze nam szczęście, na pograniczu Sudanu z Ugandą.