You are currently viewing Czarny bernardyn: Charakter, cena, zachowanie i pielęgnacja
fot. Jon Law / Flickr

Czarne bernardyny cieszą się całkiem sporym zainteresowaniem z uwagi na swój piękny i majestatyczny wygląd. Psy te potrafią być też oddanymi i wiernymi towarzyszami. Warto byłoby więc dowiedzieć się tego, jakie zachowania reprezentują i jak należy o nie dbać.

Wygląd czarnego bernardyna

Psy rasy czarny bernardyn mogą poszczycić się niezwykle ciekawym i atrakcyjnym wyglądem. Wzrost przedstawiciela tejże rasy może osiągać nawet do 90 cm.

Warto jednak mieć na uwadze to, że suczki będą zazwyczaj niższe od samców o około 10 cm. Jeśli chodzi zaś o wagę, należy ona do tych imponujących. Uważa się bowiem, że psiaki rasy czarny bernadyn osiągają wagę nawet 100 kg i więcej! Raczej nie spodziewajmy się więc tego, że podniesiemy naszego czworonożnego przyjaciela.

Czarne bernardyny mają też dość masywną głowę i wargi. Jeśli chodzi zaś o sierść, może być ona długa bądź krótka. Popularne są zarówno bernardyny krótkowłose oraz długowłose. Z uwagi na imponujący wygląd bernardynów czarnych, koniecznie trzeba zapewnić im odpowiednią ilość ruchu.

Charakter i zachowanie psa bernardyna

Najłatwiej będą mieli właściciele bernardynów pochodzących z dobrych hodowli. Dobrze prowadzony od małego czarny bernardyn będzie najprawdopodobniej zwierzakiem ułożonym, oddanym i spokojnym.

Cechą typową dla psów tej rasy jest też miłe uosobienie. Zwierzaki należą też do towarzyskich i łatwo nawiązują kontakty ze swoimi właścicielami. Zazwyczaj jednak mają jednego ulubionego. Ciężko natomiast przewidzieć, który z domowników zostanie uznany za ulubieńca bernardyna. Dobra wiadomość jest taka, że czarne bernardyny łatwo jest wyprowadzić z równowagi.

Bynajmniej nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Warto więc uważać, bo możemy tego pożałować. Absolutnie nie należy zaczepiać bernardyna w złośliwy sposób i pilnujmy też, by dzieci tego nie robiły. Gdy pies poczuje się zagrożony w jakiś sposób, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że zaatakuje. Z uwagi na spore rozmiary bernardyna, atak może okazać się dość groźny w skutkach.

Pielęgnacja

Czarne bernardyny wymagają rzecz jasna odpowiedniej pielęgnacji i troski. W przeciwnym bowiem razie raczej nie będą zbyt dobrze się czuły. Zagrożona jest też wówczas ich długowieczność. Przede wszystkim, troski wymaga żywienie psa. Należy stawiać na karmy z wysokiej jakości składników, bogate w białko. Karmy, zarówno mokre, jak i suche powinny być zaś ubogie w cukry.

W przeciwnym bowiem razie istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że zwierzę nie będzie miało ani energii, ani też odpowiednich warunków do rozwoju. W przypadku bernardynów czarnych z długim włosem należy też pamiętać o wyjątkowo uważnej pielęgnacji. Wydaje się, że ważne będzie na przykład przycinanie włosów. Jeśli nie chcemy z jakichś względów robić tego samodzielnie, możemy zawsze pokusić się o wizytę u psiego fryzjera. Takie wizyty będą jednak musiały być dość systematyczne.

Choroby

czarny bernardyn
fot. fb.com/St.BernardDogs

Bernardyny, z uwagi na swą dużą wagę mogą doświadczać kłopotów związanych z dysplazją stawu biodrowego. Psy w podeszłym wieku mogą zaś zmagać się z mniej lub bardziej poważnymi zwyrodnieniami kręgosłupa oraz stawów. Schorzeniem, które jest całkiem powszechne u bernardynów czarnych jest też schorzenie serca.

Jeśli bierzemy psa z dobrej, sprawdzonej hodowli występuje znacznie mniejsze ryzyko pojawienia się chorób, które mogłyby stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia czworonogów. Bardzo istotne jest na pewno to, aby psiak regularnie był zabierany na kontrole do weterynarza. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda się zapobiec poważnym skutkom niektórych schorzeń. Ważne jest też systematyczne odrobaczanie psa oraz szczepienia.

Dla kogo?

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, dla kogo właściwie dobry będzie pies rasy bernardyn czarny. Dobra wiadomość jest jednak taka, że psiak tej rasy może okazać się naprawdę wielu osób. Mowa tu, chociażby o singlach, parach czy też o rodzinach z dziećmi. Wydaje się więc, że jeśli z jakichś względów nasze serce mocniej zabiło dla bernardyna czarnego, będziemy mogli sobie na niego pozwolić.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że psy te potrzebować będą sporej przestrzeni. Bez tego nie możemy liczyć niestety na to, że będą szczęśliwe. Jeśli więc zamieszkujemy ósme piętro w wieżowcu, raczej nie powinniśmy decydować się na czarnego bernardyna. Jeżeli natomiast mamy spore mieszkanie z tarasem bądź dom z dostępem do własnego podwórka, pies rasy czarny bernardyn najpewniej będzie czuł się u nas dobrze.

Bernardyn czarny – cena

Jeśli interesuje nas zakupienie psa rasy bernardyn czarny, musimy być przygotowani na koszty i to spore. Nie warto jednak za wszelką cenę szukać oszczędności, kupując psa z podejrzanej hodowli. Koniecznie należy wybrać taką, która posiada odpowiednie warunki i spełnia określone prawem normy. Nie bójmy się zadawać doświadczonym hodowcom pytań, bo bez tego nie ocenimy, czy faktycznie mamy do czynienia z hodowlą, która jest rzetelna. Wracając do konkretnych kosztów, kupując psa bernardyna czarnego należy liczyć się z koniecznością wydania około 4000-8000 złotych.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Psy rasy bernardyn czarny należą bezsprzecznie do ras wymagających, a nawet bardzo wymagających. Dlatego też, jeśli podejmujemy decyzję o tym, że zamieszka u nas czarny bernardyn, zapewnijmy mu odpowiednią wyprawkę. Koniecznością będzie na pewno zakup dużych misek, zarówno na wodę, jak i na karmę suchą i mokrą. Również legowisko musi być spore, dopasowane do wagi psa. Bernardyn powinien zostać też wyposażony w zabawki, które go zainteresują.

Nieodzownym elementem wyprawki dla psiaka jest też jakaś szczotka do pielęgnacji. Najlepiej postawić na dwa, trzy rodzaje szczotek, które umożliwią należytą troskę o stan sierści bernardyna czarnego. Ważne jest też zapewnienie psu jakiegoś preparatu do higieny oczu. Oczy bernardynów nierzadko wymagają bowiem przemywania. W ich kącikach, zwłaszcza o poranku zalegać może pewna ilość gęstej wydzieliny, którą należy delikatnie usunąć. W przeciwnym bowiem razie niemożliwe będzie utrzymanie narządu wzroku w dobrym stanie. Przydatne będą też specjalne cążki do paznokci. Psu regularnie trzeba bowiem skracać paznokcie.